- +420 702 030 365
- info@bpresearch.eu
- RSS
EU RADAR 3/2017
Dnešní EU není jen brexit a migrační krize. Bruselem, Štrasburkem a Lucemburkem toho hýbe mnohem víc. Pravidelný EU RADAR je tu od toho, aby vám o tom dal vědět. Stručně, přehledně, občas sarkasticky, ale vždy s odkazy na příslušné oficiální dokumenty, abyste si o dění v EU mohli udělat obrázek i sami.
25. 4. 2017
Bílá kniha o budoucnosti Evropy
Březen začal zprudka: Komise 1. 3. předložila bílou knihu o budoucnosti Evropy, protože Evropa, přirozeně, rovná se EU. Obsahuje pět scénářů, jak by se Unie mohla vyvíjet - a některé dokonce mají i své racio. Jenže věřte je lidem s Jean-Claudem Junckerem v čele, podporovaným většinou europoslanců, kteří celý život tvrdí, že čím více Evropy, tím lépe.
Výbor regionů je taková institucionální popelka. Takže jeho útrpné výkřiky, že by chtěl, aby mu bylo dopřáváno více sluchu (viz tiskovka z 1. 3.), mají asi tolik smyslu, jako když se něčeho dovoláváte u někoho, kdo zrovna prodělal zánět středního ucha.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA od 2. 3. předsedá všem pětačtyřiceti euroagenturám, které údajně platí za “viditelnou tvář EU v členských státech”. Ano, vidět je na ně hlavně tehdy, když přijde na přetřes, co dělají a jak nekřesťanské peníze to stojí.
Migrace do EU přes centrální Středomoří neustává. Komise tématu věnovala už třetí zprávu. A přestože k nějakým posunům skutečně došlo, “hmatatelný pokrok”, o němž se píše v tiskovce z 2. 3., vypadá opravdu, ale opravdu jinak.
Dodávky ropy a plynu už jen přes Komisi, schválili 2. 3. europoslanci. Dosud musely členské státy Berlaymont o svých kontraktech se třetími zeměmi informovat až ex post, nyní ex ante. Údajně proto, aby jim mohl být k ruce.
Když Američani, tak i my
Europoslanci nemají malé cíle. Od 2. 3. si třeba oficiálně přejí globální zákaz obchodu se slonovinou.
Když Američani, tak i my. Pokud budou moci Bulhaři, Chorvaté, Kypřané, Poláci a Rumuni do Spojených států jen s vízy, měla by Komise požadovat totéž i po občanech USA, odsouhlasili 2. 3. europoslanci. Nejenže tak učinili bez mrknutí oka, ale ještě Komisi vyčinili, že ji to nenapadlo už dávno.
Unijní a američtí lékoví regulátoři se 2. 3. dohodli na vzájemném uznávání inspekcí. Když se chce, tak to jde.
Europoslanci se 2. 3. pokusili sladit zájmy farmaceutického průmyslu, který chce vydělávat, a pacientů, kteří chtějí levné léky. Pokud vezmete v potaz, že v “épéčku” měli vždycky mimořádně vyvinutý smysl pro spravedlnost, nejspíš tušíte, jak to dopadlo.
Coreper 2. 3. podpořil vznik tzv. entry-exit systému. Důvod je prostý: členské státy chtějí mít konečně přehled, kdo překračuje vnější hranice Schengenu.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA 2. 3. znatelně rozšířil svou znalostní databázi Knowledge Junction. Šťouralové všech zemí, spojte se!
Evropa je na dobré cestě, ale mnohé země mají ještě co dohánět, konstatovala 3. 3. Komise při prezentaci indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI) za rok 2017. Česko má tradičně problém s e-governmentem a oproti roku 2016 si pohoršilo. Skončilo 18 z 28.
Koperník bude mít přehled
Energie z obnovitelných zdrojů je pro Afričany to pravé ořechové, domnívá se Komise, která 4. 3. reportovala o přípravě 19 nových projektů. Mají vyjít na 4,8 mld. eur. Jsem zvědav koho, protože EU na ně má přispět jen 300 mil. eur.
Eurostat 6. 3 uveřejnil data o vládních výdajích v roce 2015. Potvrzují například to, že s výdaji na obranu jsme fakt hluboko pod 2 % HDP.
Rada 6. 3. hodnotila, jak EU naplňuje svou strategii v oblasti bezpečnosti a obrany. Prý jí to jde. Až je namístě katapultovská otázka, zda si vojáci z NATO budou mít kde hrát.
Těšte se na bio z Chile. Cestu k němu vydláždila Rada, která se 6. 3. rozhodla podepsat se zemí dohodu o obchodu s ekologickými produkty. Jestli bude bio i jeho doprava, však neřeší.
Koperník bude mít přehled. A s ním i všichni ti, kteří budou využívat dat sesbíraných jeho satelity. Od 7. 3. je jich na orbitu pět.
MDŽ probudí v bruselských institucích každý rok to nejlepší, co v nich je. A tak devět komisařů 8. 3. vydalo zásadní společné prohlášení, komisař Carlos Moedas a místopředsedkyně EP Mairead McGuinness ocenili nejlepší inovátorky, program Marie Skłodowska-Curie se pochlubil, že ženám poskytl více než 40 % všech stipendií (i když to pochopitelně stále není dost), a pozadu nezůstal ani můj oblíbený Evropský institut pro pohlavní rovnost: budeme-li skákat, jak píská (a holky to nebudou přehánět s porody), vznikne prý v EU do roku 2050 10,5 mil. nových pracovních míst. Nejvyšší čas povýšit gender na “evropský vývozní artikl”.
Hádanka: Co vznikne, když spojíte z definice dobrovolnou solidaritu s rigidními paragrafy? Odpověď: Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci. 7. 3. uplynulo deset let od chvíle, kdy pustil první chlup. Aleluja!
Komise 7. 3. schválila český režim státní podpory pro kombinovanou výrobu tepla a elektřiny v hodnotě 420 mil. eur. Hospodářská soutěž podle ní neutrpí a peníze na to v kapsách spotřebitelů a daňových poplatníků máme. Prostě kogenerace jak lusk!
Rada 7. 3. přijala nařízení posilující kontroly na vnějších hranicích Schengenu za použití “příslušných databází”. Teď už by měli podléhat kontrolám nejen ti, kdož přicházejí, ale například i ti, kdož se rozhodli to tady zabalit, aby se borci z ISIS necítili tak sami.
Česká ekonomika roste
Ano, česká ekonomika roste. Ale když si “naše” čísla vsadíte do kontextu (jak to 7. 3. učinil Eurostat), zjistíte, že zas taková hitparáda to není.
Salmonela ustupuje, konstatoval 7. 3. Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Nejzajímavější však je, že i když měla původ v polských vejcích, Čechám, Moravě a naší části Slezska se vyhnula. Pokud jste salmonelu někdy měli, víte, že je to dobrá zpráva.
Digitální knihy, noviny a časopisy dodávané elektronickou cestou lze vyloučit z uplatňování snížené sazby DPH, rozhodl 7. 3. (ve věci C-390/15) Soudní dvůr EU. Cui bono?
Udělit humanitární vízum potenciálním žadatelům o azyl není povinné, konstatoval 7. 3. (ve věci C-638/16) Soudní dvůr EU. A mě by zajímalo, v kolika členských státech se v tu chvíli zatetelili blahem.
Komisař Christos Stylianides 7. 3. popáté navštívil Irák a přivezl s sebou radostnou zvěst o 42,5 mil. eur. Z letošní humanitární pomoci by měli profitovat hlavně v Mosulu.
V Komisi zamakali a odhalili čtyři kartely naráz. Společnosti Behr, Calsonic, Denso, Panasonic, Sanden a Valeo, vyrábějící například automobilové klimatizace, zaplatí dohromady celkem 155 mil. eur. Podrobnosti v tiskovce z 8. 3.
Právo být zapomenut má své hranice
Za nesolidaritu nesolidarita. Členské státy, které budou odmítat uprchlíky, přijdou o peníze ze strukturálních fondů. To, o čem se dosud jen mluvilo, nabylo v EP 8. 3. konkrétních obrysů. Jsem fakt zvědav, jak na to zareagují naši soudruzi v Radě.
Europionýr aka Evropský sbor solidarity oslavil 8. 3. tři měsíce. Což je dost na první úvahy o vlastním rozpočtu (čili netunelování těch cizích) a na to, aby jeho členové začali něco dělat. V akreditovaných “organizacích činných v oblasti solidarity”.
Právo být zapomenut má své hranice. Třeba v obchodním rejstříku zůstanete podle Soudního dvora (který 9. 3. vynesl rozsudek ve věci C-398/15) nafurt.
Komise si 10. 3. potřinácté připomněla Evropský den památky obětí terorismu. Aby její předseda za necelé dva týdny (22/3) vydal tklivé prohlášení k útokům v Londýně.
Rada 13. 3. prodloužila sankce proti všem, kteří ohrožují územní celistvost Ukrajiny. Do 15. 9. se uplatní vůči 150 osobám a 37 dalším subjektům. Stávající aranžmá doznalo jen minoritních změn: došlo k vyškrtnutí dvou osob, které sešly věkem.
Moldavsko toho udělalo na cestě do Evropy dost, ale pořád málo. Komise se s tím 13. 3. moc nemazala. Proč taky, Moldavsko zrovna nepatří mezi její top priority.
Pěstitelé ovoce a zeleniny se budou mít líp
O alkoholických nápojích se toho dozvíte víc. Podle Komise, která 13. 3. zveřejnila zprávu o fungování nařízení č. 1169/2011, poskytnou informace o jejich složení a výživových hodnotách buď výrobci sami, nebo to za rok dostanou befehlem.
Alžírsko od EU dostane 40 mil. eur, reportovala 13. 3. Komise. Na projekty na podporu obnovitelných zdrojů energie (jak jinak), reformu veřejných financí (jasně, Alžírsko) a usnadnění obchodu (když už to musí být).
Pěstitelé ovoce a zeleniny se budou mít líp. Komise 13. 3. přijala nová pravidla pro tzv. producentské organizace. Na papíře nevypadají úplně marně. Uvidíme, zda obstojí i v praxi.
Co říkáte na Gazprom? Komise se 13. 3. obrátila na stakeholdery, aby se vyjádřili k závazkům, které tato společnost předložila v reakci na obavy z narušení hospodářské soutěže na středo- a východoevropských trzích se zemním plynem. Sama je s nimi, zdá se, spokojena.
Pankáči v Evropském hospodářském a sociálním výboru 13. 3. konstatovali, že EU nemá budoucnost, pokud přijde o svou sociální dimenzi. A vůbec je nenapadlo, že ve skutečnosti je to přesně naopak.
Vnitropodnikové pravidlo zakazující viditelné nošení jakýchkoli politických, filozofických nebo náboženských symbolů nepředstavuje přímou diskriminaci, konstatoval 14. 3. Soudní dvůr EU. Nutno dodat, že takový verdikt (ve věcech C-157/15 a C-188/15) čekal od proevropské lucemburské instituce jen málokdo.
Euroombusmanka si posvítí na Radu
Euroombusmanka si posvítí na Radu, zda je dostatečně transparentní. Řekla to to 14. 3. A jak ji tak znám, obávám se, že to myslí vážně.
Energie z obnovitelných zdrojů jsme v Česku v roce 2015 konzumovali víc, než bylo třeba, vyplývá z dat Eurostatu uveřejněných 14. 3. Takže soláry a řepka nás mohou bolet ještě víc než dosud.
Europoslanci 14. 3. souhlasili s posílením práv akcionářů. Zadarmo to ale nebude. Platit se bude transparentností až za hrob.
Europoslanci dosáhli 14. 3. svého: legální držení střelných zbraní bude podléhat přísnějším požadavkům. Takže teroristi, kteří si pro ně běžně chodí do obchodu, budou mít konečně utrum.
Polský europoslanec Janusz Korwin-Mikke dostal 14. 3. od EP pokutu za své hanlivé výroky o ženách. Až budete stejně jako on potřebovat píár, víte na koho se obrátit.
S pohlavní rovností jsme někde v půlce
S pohlavní rovností jsme někde v půlce, což je podle nelegislativní zprávy přijaté 14. 3. europoslanci doslova děsivé. Určitě ale ne tak jako návrhy, které by to měly změnit.
Rtuť je toxická, shodli se 14. 3. europoslanci. Teď už jen domyslet, jak se v praxi popasovat s postupným omezováním klasických amalgámových plomb (včetně toho, kdo to zaplatí).
Do roku 2030 budeme recyklovat 70 % odpadu. Europoslanci 14. 3. prokázali, že mají jasno. Jsou ale sami: před jejich představou bledne i jindy superambiciózní Komise.
Už žádná překvapení
Komise 14. 3. navrhla “progresivní strategii” pro Sýrii. Což po letech, kdy země i díky aktérům z EU zaznamenávala spíše regres, minimálně potěší.
Šok! Agentura EU pro základní práva 14. 3. (2017) zjistila, že členské státy mají problém s integrací migrantů a jejich potomků.
Tohle zastánce totálního zákazu totálního herbicidu roundup nepotěší. Evropská agentura pro chemické látky 15. 3. odmítla označit jeho účinnou látku glyfosát za karcinogenní, mutagenní nebo toxický pro reprodukci.
Už žádná překvapení (a masové koule z koniny). Europoslanci 15. 3. souhlasili se zpřísněním dohledu na celým naším potravinovým řetezcem. Na odpověď, kdo se ocitne na jeho konci, si ale ještě budeme muset počkat.
Státní podpora v EU funguje. Komise 15. 3. vydala výroční zprávu. Klíčem k úspěchu je podle ní obecné nařízení o blokových výjimkách aka GBER.
EU má od 15. 3. nový akční plán pro boj proti drogám. Upřímně bych jí přál, aby s ním uspěla. Jen si nejsem jist, zda bruselské instituce nemají k feťákům (v členských státech) poněkud daleko.
Mýto na německých dálnicích = diskriminace
Mýto na německých dálnicích = diskriminace. Všichni Neněmci v EU získali 15. 3. v EP 510 mocných spojenců. Bylo by fajn, kdyby to stačilo.
Udržitelný růst, pracovní místa a bezpečnost: Europoslanci 15. 3. schválili své priority pro rozpočet EU na příští rok. Podstatnější je ale to, že de facto souhlasili, aby EU s penězi nakládala flexibilněji. Kéž by se obdobným směrem vydala i Unie jako celek.
Europoslanci si 15. 3. připomněli první výročí teroristických útoků v Bruselu. A o týden později (22. 3.) tak obdobně jalově učinil i Jean-Claude Juncker.
Česko mělo v únoru 2017 osmou nejvyšší inflaci v EU. Více Eurostat v tiskovce z 16. 3.
Loni se o migrační krizi mluvilo mnohem méně než v roce 2015. Faktem ale je, že počet nových žadatelů o azyl poklesl jen o 53 tis. na 1,2 mil. A to zdaleka není jediné překvapivé zjištění, ke kterému po nastudování dat Eurostatu z 16. 3. dospějete.
16. 3. byla uveřejněna výroční zpráva o systému včasného varování před nebezpečnými výrobky. Problém s těmi čínskými se v porovnání s rokem 2015 kupodivu snížil. Nejvíce loni zazářil telefon Samsung Galaxy Note 7. V řadě případů doslova.
Komise 16. 3. spustila nový web, díky kterému by mělo být možné anonymně upozornit na porušování antimonopolních pravidel. V newspeaku se o jeho potenciálních uživatelích mluví jako o whistleblowerech. Pro Čechy ale určitě bude srozumitelnější ono slovo od “b”.
EU půjčila Ukrajině další peníze
V Turecku bude chodit do školy na 230 tis. uprchlíků. Zpráva to není nová, Komise ji 16. 3. jen doprovodila informacemi, jak to celé bude probíhat a kolik to bude stát.
Snížit produkci a dostat za to zaplaceno, táhne. Jak 16. 3. informovala Komise, v období říjen-prosinec 2016 EU na dané “schéma” skočilo 43 968 zemědělců. A produkce mléka se údajně snížila o 851 700 tun.
EU půjčila Ukrajině další peníze. Respektive uvolnila druhou tranši z již dříve schválené 600mil. půjčky. Podrobnosti v tiskovce z 16. 3.
Europoslanci se 16. 3. rozhodli postavit obchodu s nerostnými surovinami využívanými k financování ozbrojených konfliktů. Což je samozřejmě chvályhodné. Jen pro dnešní EU asi ne tak podstatné (aby kvůli tomu plašilo i tiskové oddělení Komise).
Když necháte europoslance přemýšlet o obraně, vznikne cosi, zač by se nemuseli stydět ani pejsek s kočičkou. Tiskovka z 16. 3. je toho zářným příkladem.
Europoslanci ocenili Černohorce za pokrok v přistupování k EU. Stalo se 16. 3. ve Štrasburku. A nebýt v zemi korupce a organizovaného zločinu, dostal by každý snad i pusu.
Arktida není dojná kráva
Arktida není dojná kráva. Europoslanci to 16. 3. řekli tak jasně, že z toho vyskočily pupínky i Rusům a Číňanům.
EU 17. 3. našla odpověď na hlad a sucho v Africkém rohu. Slíbila tam poslat dalších 165 mil. eur (nad rámec cirka 600 mil. eur z loňska a letoška). Tak snad to pomůže.
Spotřebitelé si stěžují, že sociální sítě nedodržují spotřebitelská pravidla EU. A tak dostaly 16. 3. od Komise měsíc na to, aby začaly. Jinak se se zlou Jourovou potážou.
Komise se před časem procedurálně utla, a Soudní dvůr EU musel zrušit jedno její zásadní kartelové rozhodnutí. 17. 3. už jí to vyšlo: pokutu jedenácti leteckým přepravcům ve výši 776 465 000 eur udělila znovu.
Norský biolosos (a s ním i řada dalších ekoproduktů) opět může do EU, informovala 17. 3. Komise. Komisař Phil Hogan řekl, že “má opravdovou radost”. Já taky.
Půlroční peace building v Somálsku vyjde na 120 mil. eur
Půlroční peace building v Somálsku vyjde na 120 mil. eur: Evropská a Africká unie si plácly 17. 3.
EU 20. 3. uložila sankce proti dalším čtyřem Syřanům za používání chemických zbraní proti civilistům. No a to je z její strany asi tak vše.
Náklady na pracovní sílu v Česku podle dat Eurostatu z 20. 3. v loňském posledním čtvrtletí prakticky nerostly. Protože dost brutálně rostly dříve.
EU 20. 3. oznámila, že vysílá volební pozorovatelskou misi do Gambie. S šéfpozorovatelem Miroslavem Pochem v čele.
22. 3. byl Světový den vody a Komise při této příležitosti (21. 3.) “znovu potvrdila svůj závazek k realizaci ambiciózní vodní politiky”, protože “voda je zdrojem života”.
Neregistrovaným (“nespolupracujícím”) lobbistům by měl být odepřen vstup do EP, shodli se 21. 3. europoslanci výboru AFCO. Počítám, že kromě euroobčanů to ocení hlavně provozovatelé okolních barů a hospod.
Spotřebitelé jsou jak nazí v trní
Evropská investiční banka a Světové ekonomické fórum 21. 3. podpořily koncept inkluzivního růstu. Podle nich je možný.
Komise by podle názoru europoslanců výboru DEVE z 21. 3. měla navrhnout, aby v textilním průmyslu po celém světě byla respektována lidská a pracovní práva zaměstnanců. Na oblečení by vás o tom měl informovat další štítek.
Spotřebitelé jsou jak nazí v trní, a je třeba jim pomoct. Podle europoslankyně Olgy Sehnalové je klíčem spolupráce mezi členskými státy řídícími se (přirozeně) unijními pravidly. Ve výboru IMCO s tímto názorem nebyla 21. 3. rozhodně sama.
Evropská investiční banka podpoří Čínu při plnění klimazávazků, přečetl jsem si 21. 3. Půjčí jí takřka 298 mil. eur. Což Číňanům nepochybně vytrhne trn z paty.
A+++ bude zase A. Energetické štítky na spotřebičích vypadají v poslední letech fakt divně a deal EP a Rady by je měl dostat zase zpátky na zem (a mezi lidi). Není proto divu, že jej Komise 21. 3. tak halasně přivítala.
V Evropském úřadu pro bezpečnost potravin se v roce 2016 neflákali. Alespoň soudě podle výroční zprávy uveřejněné 22. 3.
Británie nesmí brexitem získat lepší podmínky, než má v rámci EU
Komise 22. 3. navrhla změnu antimonopolních pravidel, aby příslušné vnitrostátní orgány měly k dispozici “všechny nezbytné nástroje” (třeba právo na prověření mobilních telefonů, laptopů a tabletů).
Komise 22. 3. zaregistrovala dvě evropské občanské iniciativy týkající se práv občanů EU po brexitu. A iniciativu proti brexitu naopak zamítla. Aspoň víme, na čem jsme.
Narozeniny neslavily v březnu (25. 3.) jen Římské smlouvy - kde jinde než v Římě Římským prohlášením a s kým jiným než s letošním šedesátníkem Donaldem Tuskem - ale i Evropský sociální fond. Komise 22. 3. připomněla, že do lidí investuje (z jejich peněz - pozn. aut.) už šest desetiletí. A že s tím nehodlá přestat.
Udržitelné jídlo je organické, místní a čerstvé, vyplynulo 22. 3. z debaty na půdě Výboru regionů. Ano. Takže co nejdříve zrušme unijní projekt Ovoce do škol, v jehož rámci i mé děti dostávají “zdarma” oschlé hrozny z daleké Itálie.
Británie nesmí brexitem získat lepší podmínky, než má v rámci EU. Brexitový vyjednavač Michel Barnier 22. 3. ve Výboru regionů opětovně potvrdil, že to s ním ještě budeme mít těžké.
Komisi zajímá, co si myslíte o FINTECH
Komisi zajímá, co si myslíte o fintech, tedy technologiích v sektoru finančních služeb. 23. 3. ale samozřejmě neotevřela jen veřejnou konzultaci, to by na ni bylo sakra málo. Navíc každý ví, že bez pořádného akčního plánu je každá konzultace sotva poloviční.
Slepí prozřou. Europoslanci výboru JURI 23. 3. souhlasili se sladěním unijního práva s Marakéšskou smlouvou (o usnadnění přístupu k vydaným dílům pro osoby nevidomé, zrakově postižené nebo s jinou poruchou čtení).
Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA 23. 3. oznámil, že nám poradí, jak moc můžeme sladit. Zatím své návyky ale neměňte, do začátku roku 2020 času dost.
Přej (si) a bude ti přáno. Komise 23. 3. oznámila, že do Řecka odteče 1,3 mld. eur na deset zahájených, ale dosud nedokončených velkých environmentálně-infrastrukturních projektů. Komisařka Corina Creţu při té příležitosti řekla, že jde o “konkrétní projev solidarity EU” (abyste měli představu, jak v Bruselu vnímají solidaritu).
Platformu pro online řešení spotřebitelských sporů využilo v prvním roce fungování na 24 tis. lidí, informovala 24. 3. Komise. Doufejme, že v následujících dvanácti měsících to bude... aspoň dvojnásobek.
Move2Learn, Learn2Move
Move2Learn, Learn2Move. Komise 27. 3. v rámci programu Erasmus zahájila iniciativu, která umožní “5 000 mladých lidí vycestovat udržitelným způsobem do jiné země EU”. Aby se mohli podílet na stavbě další Potěmkinovy vesnice.
Eurojust svolal koordinační schůzku k předvánočnímu teroristickému útoku v Berlíně. Mělo to jen jednu chybu: uskutečnila se více než tři měsíce poté (27. 3.), po x dalších útocích v jiných městech.
Evropská investiční banka 27. 3. a 29. 3. oznámila, že pomůže Keni. Především v energetice a dopravě. Pokud všechno dobře půjde, poděkuje jí minimálně 1,5 mil. Keňanů, kteří poznají, jaké to je mít elektřinu.
Federica Mogherini miluje Palestince. Důkaz? Tisková zpráva z jejího setkání s Mahmúdem Abbásem 27. 3. v Bruselu (v kontrastu s protiizraelskou tiskovkou z 31. 3.).
Evropská investiční banka 27. 3. schválila dva úvěry čtrnácti řeckým letištím v celkové hodnotě 280,4 mil. eur. Bude se z nich platit jejich upgrade.
Pomoc EU Tunisku v letech 2011-2015 dosáhla 1,3 mld. eur
Europoslanci výboru BUDG 27. 3. podpořili flexibilnější nakládání s rozpočtovými prostředky v rámci tzv. víceletých finančních rámců. Odhlédneme-li od toho, kam by je chtěli nasměrovat a že se za totéž nebijí především členské státy, není jim co vytknout.
Protiruské sankce platí, vysvětlil 28. 3. Soudní dvůr EU (ve věci C-72/15) i společnosti Rosneft, která s tím měla problém.
Pomoc EU Tunisku v letech 2011-2015 dosáhla 1,3 mld. eur. Bez ztráty kytičky to ale podle zprávy Evropského účetního dvora z 28. 3. rozhodně nebylo.
Evropská investiční banka půjčí africkému Egyptu 115 mil. eur na stovětrníkovou větrnou farmu v Suezském zálivu. Podle tiskovky z 28. 3. tam pěkně fouká. (Tři dny nato už si naštěstí vedla lépe: 82 mil. eur podpořila rozšíření jedné silnice v Bolívii a 450 mil. eur dopravní a energetické projekty v Indii.)
Mně je to teda celkem šumák, ale pokud se neobejdete bez informace, kde najít nejnovější data o ženách a mužích v rozhodovacím procesu, najeďte si na eige.europa.eu, tam to od 28. 3. všechno je.
V roce 2016 zemřelo na silnicích v EU 25 500 lidí, informovala 28. 3. Komise. Je to o lidí 600 méně než v roce 2015 a o 6 000 méně než v roce 2010. Situace se výrazně zlepšila i v Česku. Palec nahoru!
Komise zablokovala fúzi Deutsche Börse AG a London Stock Exchange Group
Komise 29. 3. bez většího zájmu zablokovala burzovní fúzi Deutsche Börse AG a London Stock Exchange Group. Z obav ze vzniku faktického clearingového monopolu.
Eurostat 29. 3. odpověděl na otázku, kam loni směřoval náš export. A potvrdil známou pravdu, že Česko se bez (členských států) EU jen tak neobejde.
Regiony postižené zemětřeseními, záplavami, suchem a jinými přírodními katastrofami by měly z EU dostat až 90 % toho, co potřebují, souhlasila 29. 3. Rada. Odnesou to regiony nepostižené.
Národnostní a jazykové menšiny chtějí lepší zacházení. Komise 29. 3. zaregistrovala evropskou občanskou iniciativu “Minority Safepack”, jejímž cílem je revize hned jedenácti legislativních norem. Původně nechtěla, ale v únoru 2017 ji k tomu donutil Soudní dvůr EU.
Bývalý komisař Jonathan Hill chce pracovat. Komise proto musela 29. 3. stanovit, za jakých podmínek. S cílem vyhnout dosud běžné praxi, kdy její někdejší členové přijímali nabídky, které měli podle interního kodexu odmítnout.
Velká Británie oficiálně zahájila brexit
Velká Británie 29. 3. aktivovala článek 50 Smlouvy o EU, a oficiálně tak zahájila brexit. Vyjádřil se k tomu kdekdo, hlavně Evropská rada v čele s Donaldem Tuskem (ten dokonce dvakrát). Všechny ale předčil EP: ten už teď ví, za jakých podmínek nechá Brity jít.
Ryby ve Středomoří jsou zachráněny. Dobrá věc se podařila a hrdá Komise mohla 30. 3., po měsících vyjednávání se členy i nečleny EU, zvolat “hurá!”. Došlo k podpisu maltské deklarace pod kódovým označením “MedFish4Ever”.
Eurostat 30. 3. zveřejnil, jak jsme si v roce 2015 vedli v disciplíně HDP na hlavu (v 276 regionech NUTS 2). Dalo by se říct, že v Praze výborně, ve zbytku Česka sotva dostatečně.
Před časem jsem se tady vysmíval nápadu oceňovat výjimečné euroúředníky. Faktem ale je, že euroombuswomanka svou misi 30. 3. dotáhla. Celkovým vítězem se stalo DG SANTE vyznamenané za pomoc pacientům se vzácnými onemocněními.
Evropské ostrovy trpí strukturálními handicapy. A s nimi i 4 % populace EU. Evropský hospodářský a sociální výbor 30. 3. řekl, že to tak nenechá. V jednom má ale pravdu: one-size-fits-all řešení nefungují.
Politika soudržnosti v EU “výrazně zlepšila investiční prostředí”
Český generální advokát Michal Bobek 30. 3. vyjádřil názor, že členské státy mají jen omezenou možnost limitovat volný pohyb GM organismů, pokud už byly v EU autorizovány. Případ C-111/16 tím ale nekončí: páně advokátův názor není závazný.
Evropská investiční banka 30. 3. půjčila Komerční bance (100 mil. eur), aby mohla půjčovat malým a středním podnikům. A tak nějak je to s financováním evropských projektů obecně.
Politika soudržnosti v EU “výrazně zlepšila investiční prostředí”. Tak horké to ale nebude. Za zprávou uveřejněnou 31. 3. nestojí nikdo jiný než Komise.
Rada 31. 3. prodloužila o dalších šest měsíců protilibyjské sankce. Proti 3 (slovy třem) osobám.
Kompletní archiv EU RADARU je k dispozici na zde. Výběr z EU RADARU najdete také na vládním webu Euroskop.
Ondřej Krutílek
analytik legislativy EU
B&P Research (www.bpresearch.eu)
Centrum pro studium demokracie a kultury (www.cdk.cz)