Integrované nástroje CLLD a ITI v OPŽ

Integrované nástroje CLLD a ITI v OPŽ
Integrované nástroje CLLD a ITI jsou založené na autonomním strategickém plánování lokálních komunit a městského prostředí. Nástroj komunitně vedený místní rozvoj (CLLD) uplatňují místní akční skupiny (MAS), nástroj územní integrované investice (ITI) pak metropolitní oblasti a aglomerace.

Oba nástroje vycházejí z principu mezisektorové spolupráce. Zapojeni jsou jak města a obce, tak zaměstnavatelé, akademické instituce, spolky a další organizace s přímou vazbou na rozvoj oblasti či realizaci operačních programů. MAS i ITI musí mít zpracované strategické dokumenty, které vycházejí ze specifických potřeb území a směřují k naplňování cílů a závazných ukazatelů operačních programů ESI fondů.

ITI v OPŽP

Územně integrované investice (ITI) umožňují slučovat finanční zdroje z několika prioritních os jednoho či více programů na realizaci projektů strategické povahy. Na realizaci svých aktivit mají ITI  v OPŽP vyčleněnu částku 54 milionů eur a budou pro ně vyhlášeny specifické výzvy. Samotné ITI, které v rámci OPŽP nefungují jako zprostředkující subjekt, nebudou provádět hodnocení žádostí, ale budou (či nebudou) projektům přihlášeným do těchto výzev vydávat jako povinnou přílohu žádosti souhlasná stanoviska. OPŽP mohou využít všechny ITI oblasti a své aktivity téměř rovnoměrně dělit mezi prioritní osy 1 a 3. Na SFŽP předkládají žadatelé projekty, u nichž získali souhlas k realizaci od příslušného města či kraje.

CLLD v OPŽP

Komunitně vedený místní rozvoj (CLLD) stejně jako ITI zahrnuje financování z různých programů. MAS budou na základě výzev řídicího orgánu vyhlašovat své výzvy a provádět výběr žádostí dle kritérií, která budou vycházet z výzvy řídicího orgánu, ale budou odrážet i místní specifika a priority. Další administrace bude probíhat shodně s individuálními projekty. OPŽP mohou v nástroji CLLD využít pouze MAS vybrané na základě mnoha kritérií. Zapojit se mohou v rámci prioritní osy 4.

 

Harmonogram výzev pro rok 2017:

ITI

CLLD

Více informací v Prioritě 2/2017

Štítky: