- +420 702 030 365
- info@bpresearch.eu
- RSS
EU RADAR 8/2016
Dnešní EU není jen Řecko, migrace, Schengen a Brexit. Bruselem, Štrasburkem a Lucemburkem toho hýbe mnohem víc. Pravidelný EU RADAR je tu od toho, aby vám o tom dal vědět. Stručně, chronologicky, občas sarkasticky, ale vždy s odkazy na příslušné oficiální dokumenty, abyste si o dění v EU mohli udělat obrázek i sami. Výběr z EU RADARU je k dispozici také na vládním webu Euroskop.
5. 9. 2016
Jeden mládežník z pěti nědělá lautr nic
Migranti umějí zacházet se smartphony, řekli si v Evropském podpůrném úřadu pro otázky azylu (EASO) a k 1. 8. 2016 pro ně připravili informačně-edukační appku “The EU Relocation Programme”. Má docela hezký design a je k dispozici hned v několika jazykových mutacích pro Android i iOS. Jedna tisková zpráva jí ale mezi prostý lid nedopomohla, byť vyšla anglicky i arabsky. Za první týden si ji stáhlo sotva pár stovek lidí. (Tipuji, že úředníků toužících po uznání, jakou že záslužnou práci vykonali.)
Evropská komise udělala radost všem milovníkům ekoznaček. Ve dnech 4.-12. 8. 2016 vyšla v Úředním věstníku EU rozhodnutí, kterými se stanoví ekologická kritéria pro udělování ekoznačky EU (1) nábytku, (2) obuvi a (3) počítačům, notebookům a tabletům. Začetl jsem se do nich a na hlavě začaly mi vstávat vlasy hrůzou. Nebýt ecolabel.eu dobrovolný, byli by tu hned tři adepti na okamžité zrušení.
Věra Jourová 5. 8. 2016 představila nový fahrplan zaměřený na maistreaming LGBTI. Když si jej přečtete, zjistíte, že česká komisařka má opravdu velké srdce. Pro gaye, lesby et. al. je ochotna se do roku 2019 doslova rozkrájet.
Nevhodné bydlení stojí Evropu 194 mld. eur ročně, spočítali v Evropské nadaci pro zlepšení životních a pracovních podmínek Eurofound. Netřeba si ale zoufat. V tiskovce z 8. 8. 2016 se taky píše, že když někde vyštracháme 295 mld. eur, bude líp. Ušetří se na zdravotní péči a pětina Rumunů konečně pozná, co je to sprcha a splachovací záchod.
Eurostat u příležitosti mezinárodního dne mládeže (12. 8. 2016) uveřejnil statistiku, co že vlastně mladí ve věku 15-29 let dělají. Do 19 let většinou studují, pak začínají pracovat (přičemž 17 % u toho stíhá i školu), aby po 25. roce z 60 % skončili “v procesu”. A právě v tom je problém: když k nim připočítáte ty, kteří ještě zůstali ve škamnech (8 %) nebo chodí do školy a pracují zároveň (13 %), zjistíte, že jeden mládežník z pěti nedělá lautr nic.
Evropané budou cvičit Libyjce, jak chránit své hranice
Dolce & Gabbana mohou k Japoncům. Evropská komise 19. 8. 2016 odsouhlasila akvizici části jejich businessu francouzskou společností Beauté Prestige International, kterou kontroluje japonská Shiseido. Zda je to dobře, nebo špatně, netuším.
Kolumbijci diskriminují lihoviny z EU, a tak se Evropská komise 22. 8. 2016 rozhodla obrátit na Světovou obchodní organizaci, protože už více než rok mělo být všechno v cajku. Postup Latinoameričanů je klasický: daně a poplatky na unijní lihoviny, jež představují 77 % kolumbijského alkoimportu, jsou vyšší, než jaké platí pro místní značky. Orgán WTO pro řešení sporů zasedne poprvé už 2. 9. 2016.
67 % Evropanů si podle zprávy Evropského parlamentu z 22. 8. 2016 myslí, že EU by měla dělat více pro ochranu životního prostředí. Nebudu zde opakovat otřepanou Churchillovu hlášku o věrohodnosti statistik. Europoslanci se už ale tetelí. Nová data si vyložili tak, že ve jménu Gaie si mohou dělat prakticky cokoliv.
České programy na podporu malých vodních elektráren s výkonem do 10 MW a bioplynových stanic s výkonem do 0,5 MW splňují podle zprávy Evropské komise z 23. 8. 2016 všechna platná pravidla. V banku bude 740 mil. Kč.
Máte obavy z geneticky modifikovaných potravin? Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) vás vyvede z omylu. 23. 8. 2016 spustil novou sekci svého webu. A prý ji bude i aktualizovat.
Evropané budou cvičit Libyjce, jak chránit své hranice, vyplývá z tiskovky uveřejněné 23. 8. 2016. Už dlouho mě nic tak nerozesmálo.
Řečtí statistici mají zase problém
Ukrajina oslavila čtvrtstoletí od nabytí nezávislosti. Podobně opatrně to 24. 8. 2016 formulovala i mluvčí Evropské služby pro vnější činnost. Protože bez onoho “od nabytí” už by ta věta nedávala příliš smysl.
Sociální Evropa potřebuje lepší sociální statistiku. Proti tomu se asi nedá nic namítat. Zvláště když odpovědná komisařka pro zaměstnanost, sociální věci, dovednosti a pracovní mobilitu Marianne Thyssenová při prezentaci návrhu nařízení o nových integrovaných způsobech sběru a využití údajů ze sociálních šetření (24. 8. 2016) řekla, že “nejde o čísla, ale především o lidi”.
Řečtí statistici prý zas mají problém, a Evropská komise se k tomu 24. 8. 2016 vyjádřila. Raději ale hodně opatrně. Řecké máslo by totiž snadno mohlo skončit i na její hlavě.
15 % nezaměstnaných našlo práci, uvedl 26. 8. 2016 Eurostat, když porovnal data za poslední loňský a první letošní kvartál. A co ti ostatní? 66 % o práci nezavadilo a nebýt 19 % těch, kteří se stali “ekonomicky neaktivními” (začali studovat nebo odešli do důchodu), bylo by celkové unijní skóre ještě horší. Ještěže Česko v tomto ohledu stojí stranou (pokud zavřete oči před dlouhodobou nezaměstnaností).
Rychlý výstražný systém pro potraviny a krmiva RASFF vydal 26. 8. 2016 výroční zprávu za rok 2015. V 3 049 notifikacích Evropské komisi se loni nejčastěji objevovala slova rtuť (v rybách), aflatoxiny (v oříškách) a salmonela (v ovoci).
Splatnost faktur v EU se zkrátila o více než 10 dní, tvrdí Evropská komise, která 26. 8. 2016 uveřejnila zprávu o implementaci směrnice č. 2011/7 o “postupu proti opožděným platbám v obchodních transakcích”. Uvedené tvrzení se týká business-to-business transakcí od roku 2013. Veřejný sektor ještě musí zabrat.
Za agresivní daňové plánování se platí
“Balíček” na podporu zemědělců o obludné velikosti 500 mil. eur, o kterém reportoval již EU RADAR 7/2016, dostal 26. 8. 2016 konkrétní obrysy. Již brzy ve vašem Úředním věstníku!
V Baltském moři bude se příští rok lovit víc. Evropská komise 29. 8. 2016 předložila návrh rybolovných práv pro rok 2017. A jak že by to mělo fungovat? Lovíte a lovíte, běda však, když v Rižském zálivu narazíte na zdecimovanou populaci sledě obecného nebo ve Finském zálivu lososa obecného. To pak ex offo sedíte na zadku a za peníze daňových poplatníků čekáte, až se vám ryby znovu namnoží.
Za “agresivní daňové plánování” se platí. Evropské komise 30. 8. 2016 vydala jasný vzkaz všem, kteří by chtěli profitovat z daňové konkurence mezi členskými státy. Tentokrát byli adresáty Irsko a Apple. Komise sice tvrdí, že její rozhodnutí “nezpochybňuje irský daňový systém obecně ani jeho sazbu daně z příjmu právnických osob”, mě by ale spíše zajímalo, kdo dostane miliardový flastr příště. Amazon? McDonald's?
Kulturní dědictví je klíč k naší budoucnosti, řekl 30. 8. 2016 komisař pro vzdělávání, kulturu, mládež a sport Tibor Navracsics a navrhl, aby přespříští rok byl vyhlášen Evropským rokem kulturního dědictví. Dotačníci mohou pomalu začít připravovat projekty.
Permanentní make up ohrožen!
Permanentní make up je v ohrožení, soudě podle zprávy Evropské agentury pro chemické látky (ECHA) z 31. 8. 2016. Do 23. 11. 2016 se agentuře může přihlásit kdokoli, kdo je s to podat důkaz, že tetovací barvy používané v EU představují riziko pro lidské zdraví. Pokud se to potvrdí, budou se naše ženy a dívky nejspíš muset nechat zkrášlovat jinak.
Data o míře nezaměstnanosti (z 31. 8. 2016) nepřekvapila, ale ani nezarmoutila. Zvláště nás v Česku: v červenci 2016 dosáhla 4,2 % napříč věkovými skupinami a 11,4 % mezi mladými do 25 let. Unijní průměr činí 8,6 % a 18,8 % a v eurozóně je to ještě horší (10,1 % a 21,1 %).
MDMB-CHMICA patří na blacklist. Kam taky jinam, když se jí říká Black Mamba a jde o drogu. Za vším stojí Evropská komise, která k tomu 31. 8. 2016 vydala tiskovku.
Ondřej Krutílek
analytik legislativy EU
B&P Research (www.bpresearch.eu)
Centrum pro studium demokracie a kultury (www.cdk.cz)