EU RADAR 2/2017

EU RADAR 2/2017
Dnešní EU není jen brexit a migrační krize. Bruselem, Štrasburkem a Lucemburkem toho hýbe mnohem víc. Pravidelný EU RADAR je tu od toho, aby vám o tom dal vědět. Stručně, přehledně, občas sarkasticky, ale vždy s odkazy na příslušné oficiální dokumenty, abyste si o dění v EU mohli udělat obrázek i sami. Výběr z EU RADARU najdete také na vládním webu Euroskop.

Konec roamingu? Ne tak úplně

Roaming nekončí. Ano, mobil už od 15. 6. 2017 nebudete muset ze strachu z příští faktury vypínat hned za Rozvadovem, ale jakmile přešvihnete operátorem definovaný limit, budete platit jako dosud. Respektive do výše tzv. velkoobchodních stropů, což jsou ceny, které si operátoři účtují mezi sebou, když jejich zákazníci cestující po EU používají cizí sítě. O ničem jiném oslavovaná dohoda zástupců Rady a EP z 1. 2., Coreperem bryskně potvrzená 8. 2., není.

Jean-Claude Juncker a Frank Timmermans, předseda a první místopředseda Komise, mají velké obavy. Vyplývá to z jejich vyjádření k boji proti korupci v Rumunsku. Uveřejnili ho 1. 2.

Profesionální řidiči kamionů a autobusů, pozor! Komise 1. 2. předložila návrh na revizi směrnice č. 2003/59 o výchozí kvalifikaci a pravidelném školení. Pokud nechcete být nepříjemně překvapeni, určitě sledujte, jak se k ní bude stavět Rada a hlavně EP.

Kdybyste to nevěděli, tak rovnost žen a mužů je celosvětovou prioritou. Tvrdí v prohlášení z 1. 2. komisař Neven Mimica.

EU své budovatelské závazky týkající emisí skleníkových plynů, energetické účinnosti a využívání energie z obnovitelných zdrojů do roku 2020 nejspíše splní, vyplývá z druhé zprávy o stavu energetické unie uveřejněné 1. 2. a prezentované tentýž den v EP. Komise přesto nechce ponechat nic náhodě. A tak 3. 2. zahájila energetickounijní “turné”.

Trump europoslancům nevoní

Dobrá zpráva: EU a Mexiko se 1. 2. dohodly na dalších jednáních o zóně volného obchodu. Uskuteční se 3.-7. 4. a 26.-29. 6. 2017.

EP a Výbor regionů podporují “ambicióznější cíle”, tentokrát v oblasti odpadového hospodářství. V tiskovce z 1. 2. je to černé na bílém.

Donald Trump europoslancům nevoní, to je známá věc. Naposledy se to projevilo 1. 2. při debatě s euroministryní zahraničí Federicou Mogherini.

Komise 2. 2. oznámila, že touží po “silném digitálním partnerství” s Nigérií. No comment.

EU pomáhá. Podle komisařky Marianne Thyssen, která 2. 2. prezentovala zprávu o realizaci Evropské strategie pro pomoc osobám se zdravotním postižením 2010-2020, je to více než evidentní.

Je vám mezi 21 a 26 a rozumíte rozvojové pomoci? Pak je velmi pravděpodobné, že jste #youngleader a 7.-8. 6. 2017 byste měli být v Bruselu. Komisař Neven Mimica 2. 2. doslova řekl, že mladí jsou “pilířem světa zítřka”.

Gratulujeme překladatelce Tereze

EU RADAR gratuluje Tereze Csibové z Podještědského gymnázia v Liberci! 2. 2. byla zařazena na seznam vítězů desátého ročníku překladatelské soutěže pro středoškolské studenty Juvenes Translatores. Diplom si převezme 6. 4. 2017 v Bruselu.

Komise 2. 2. zahájila tříměsíční veřejnou konzultaci o budoucnosti společné zemědělské politiky. Stakeholder, který se do ní nepřihlásí a vyklidí pole například Výboru regionů, nemá mezi zemědělskými podnikateli co dělat.

DRC (Demokratická republika Kongo) a Gabon nectí vládu práva. Poté, co na to 2. 2. upozornili europoslanci, lze však v obou zemích očekávat zásadní obrat.

Přistoupení Ekvádoru k dohodě o zóně volného obchodu s Kolumbií a Peru přineslo první ovoce: omezení dovozu banánů a zavedení ochranných opatření pro pěstitele v EU. Schválili europoslanci 2. 2.

Komise od 2. 2. bojuje proti protisoutěžním praktikám v oblasti e-commerce, a to hned na třech frontách. Klíčová slova: spotřební elektronika, videohry a hotely. Zda z toho ale něco bude, zatím neví ani ona sama.

Ve Středozemí bude líp, pokud se stabilizuje situace v Libyi, zaznělo 2. 2. při debatě v EP. A nebyli to právě europoslanci (ale i některé členské státy, které k obdobnému závěru dospěly o čtyři dny později), kdo před pár lety tak masivně  podporoval arabské jaro?

Méně byrokracie více politiky

Gruzínci a Ukrajinci budou moci do EU bez víz, potvrdili 2. 2. europoslanci a 27. 2. ministři v Radě (v případě Ukrajiny dosáhli dealu až 28. 2.). Aranžmá klasické: biometrický pas a 90 dní (během jakéhokoli období 180 dnů). S tím, že EU může v podstatě kdykoli zařadit zpátečku.

Vzájemné uznávání adopcí všemi členskými státy EU? Europoslanci jsou (respektive 2. 2. byli) jednoznačně pro. Teď ještě přesvědčit Komisi, aby to navrhla.

Čerstvé místní potraviny mohou přinést nová pracovní místa a lepší životní prostředí. Kdo nevěří, ať tam běží (do Výboru regionů, který s tím 2. 2. přišel).

Libyi pomůžeme, ale Libyjci se musejí přestat dohadovat, vyplývá z prohlášení předsedy Evropské rady Donalda Tuska z 2. 2. Nic kontroverznějšího už v něm nenajdete. Kromě toho, že o den později už zase mluvil úplně jinak.

Méně byrokracie a více politiky. Proč ne. Od předsedy Evropského parlamentu Antonia Tajaniho, který to 2. 2. prohlásil, to ale zní spíše jako výhrůžka.

Evropa není Unie

Boj proti obchodování s lidmi nekončí. Eurojust má po pěti letech (2012-2016) naplňování “akčního plánu” o roli EU jasno. Podrobnější info najdete v hodnoticí zprávě z 3. 2.

Lidská práva, drogy a klimatická změna. I to jsou témata dialogu EU s Peru. 1. 2. se uskutečnil už posedmé, tentokrát v Limě. (Společné komuniké spatřilo světlo světa 3. 2.)

Federica Mogherini 3. 2. shrnula svůj postoj k nové americké administrativě - a nepřekvapila: Různé názory jsou mezi přáteli normální, zdím a zákazům ale nevěříme.

Evropa není abstraktní pojem nebo složitá byrokratická struktura, prohlásil 3. 2. předseda Výboru regionů Markku Markkula. A pokud nemluvil o EU, měl patrně i pravdu.

Emise CO2 z letecké dopravy už si jen tak neporostou. Komise 3. 2. navrhla první větší update systému obchodování s emisními povolenkami zaměřený právě na aerolinky. Kromě nich spláčou nad výdělkem hlavně cestující.

Evropská občanská iniciativa sílí (rozumějte onen pochybný instrument mající demokratizovat EU). Tribunál EU 3. 2. rozhodl (ve věci T-646/13), že neregistrovat iniciativu „Minority SafePack – one million signatures for diversity in Europe“ byla ze strany Komise chyba, a její rozhodnutí zrušil.

Europionýry musí chránit zákon

ESMA (Evropský orgán pro cenné papíry a trhy) 3. 2. vydal zprávu o své činnosti v roce 2016 a pracovní program na rok 2017. Laika dokument asi nedojme, stakeholdeři by si ho ale měli alespoň prolistovat.

Hlavy států a vlád vydaly 3. 2. maltské prohlášení o vnějších aspektech migrace a “řešení otázek spojených s trasou přes centrální Středomoří”. A shodly se, že budou postupovat “rozhodně a rychle”. Ano, bylo by to záhodno.

Přístup k léčivým přípravkům pro moderní terapii (tzv. ATMPs) se má radikálně zlepšit. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) 3. 2. zveřejnila seznam nápadů, jak toho dosáhnout.

Euro přežije jedině tehdy, pokud politici uznají, že my, Evropané, patříme k sobě, přečetl jsem si 6. 2. na webu Evropského hospodářského a sociálního výboru (a od dva dny později něco podobného i v tiskovce Výboru regionů). A abych se nevytočil ještě víc, raději jsem na klávesnici okamžitě sáhl po magické kombinaci Alt + F4.

Europionýři budou pod zákonem. Komise 6. 2. zahájila veřejnou konzultaci týkající se právního zakotvení Evropského sboru solidarity pro mladé od 18 do 30 let. Pokud si myslíte, že to má smysl, vyjádřit se můžete do 2. 4. 2017.

EU vyhlásila nulovou toleranci mrzačení ženských genitálií. Učinila tak prostřednictvím tří zástupců Komise (dvou žen a jednoho muže) u příležitosti příslušného mezinárodního dne (6. 2.).

V české politice se rozmáhá lhostejnost

Další peníze na zlepšení podmínek migrantů nejen v Bulharsku, ale i v Řecku. Tentokrát (6. 2.) však jen drobné - 3,9 mil. eur. Od roku 2015 do země z EU odešlo přes 1 mld. eur. Nemluvě o nákladech na “pokrytí” problémů s udržením eura.

Komise se připravuje na brexit. A podle všeho docela pečlivě. 6. 2. se uskutečnil už druhý “technický seminář” k vyjednáváním podle článku 50. Tentokrát hlavně na téma finančního vypořádání.

V české politice se rozmáhá lhostejnost, varovala 6. 2. Komise. Sice jen u příležitosti prezentace výsledků přezkumu provádění unijní legislativy v oblasti životního prostředí (hodně skládkujeme, a je nám to jedno, například), ale mám trochu strach, že to platí obecně.

Virová, nebo bakteriální infekce? Komise 6. 2. dala celý 1 mil. eur na projekt, který by měl pomoci dát v každém jednotlivém případě jednoznačnou odpověď. A tedy i odpověď, zda je, nebo není třeba antibiotik.

Rada 7. 2. “přijala prováděcí rozhodnutí, kterým se stanoví doporučení pro prodloužení dočasné ochrany vnitřních hranic v mimořádných situacích”. Přeloženo do lidské řeči: Schengen nefunguje a jen tak fungovat nebude.

Europrokurátor nemá mezi členskými státy podporu, ukázalo se 7. 2. A protože je třeba, aby byla jednomyslná, existuje kromě přenesení rozhodování na úroveň summitu už jen jedna možnost: že hozenou rukavici zvedne avantgarda alespoň devíti zemí a zřídí si ho jen pro sebe.

Volkswagen na koberečku u Jourové

Junckerův Evropský fond pro strategické investice (EFSI) je sukces. Naposledy to zaznělo 7. 2, kdy se Komise pochlubila 168 mld. eur, které tento nástroj pomohl nebo brzy pomůže “odšpuntovat”.

Na Haiti EU letos pošle 35 mil. eur, oznámila 7. 2 Komise. Všechny peníze by měly jít na zmírnění následků hurikánu Matthew.

Volkswagen na koberečku u Jourové. Kvůli Dieselgate, přirozeně. Schůzka se uskutečnila 7. 2. a určitě nebyla poslední.

Komise 7. 2 zveřejnila své návrhy na uzavření obchodní dohody EU s Indonésií. Nejde o marginální téma. Počet spotřebitelů v zemi dosahuje takřka 250 mil. A to není málo.

#TellMyStory o chudobě a můžete vyhrát novinářskou cenu Lorenza Nataliho, oznámila 7. 2. Komise. Musíte se ale přihlásit do 10. 3. 2017 23:59:59 středoevropského času. Takže moc času už nemáte.

Schengen pro Netflix a Spotify už od roku 2018. Zástupci Rady a EP 7. 2. dosáhli dohody o nařízení o “zajištění přeshraniční přenositelnosti on-line služeb poskytujících obsah v rámci vnitřního trhu”. Jejich poskytovatelé možná budou chvíli prskat, jinak je to ale jednoznačně krok správným směrem. Neboť těch, kdo by chtěli na další díl svého oblíbeného seriálu na HBO Go čekat až do chvíle, než se vrátí z Chorvatska, je, počítám, naprosté minimum.

Na EU je spoleh

Na EU je spoleh, oddechli si 7. 2. Palestinci. Nebo čtete protiizraelské prohlášení Federicy Mogheriny na webu Evropské služby pro vnější činnost jinak?

Má EU posílat peníze do zahraničí? A pokud ano, tak kam a na co? Komise tápe, a tak 7. 2. zahájila veřejnou konzultaci. Pro všechny zájemce je otevřena až do 3. 5. 2017.

Reklama srovnávající ceny v obchodech různé velikosti je za určitých okolností nezákonná. Tipuji, že chytrá horákyně a Soudní dvůr EU jsou si od 7. 2., kdy rozsudek ve věci C-562/15 spatřil světlo světa, zcela kvit.

Komise 7. 2. pokutovala kartel čtyř firem, které se dohodly na nižších výkupních cenách použitých automobilových akumulátorů. Celkových 68 mil. eur ale zaplatí jen tři z nich. Johnson Controls to na své soukmenovce řekla, a tak byla ušetřena.

Komise 7. 2. přijala další zprávu o pokroku při provádění nouzové relokace a přesídlování. Když už se i komisař pro migraci, vnitřní věci a občanství Dimitris Avramopoulos domnívá, že výsledky nejsou nic moc, bude mít EU nejspíš fakt problém.

V Evropě je dobře: ekonomika roste a nezaměstnanost klesá. A to zdaleka není všechno. Podrobnější data najdete v pravidelném čtvrtletním přehledu, tentokrát z 8. 2.

Databáze cenově dostupného bydlení

Komise a OECD 8. 2. spustily databázi cenově dostupného bydlení. Nehodlají ale brát práci realitkám. Nástroj má sloužit primárně politikům - například mýtit bezdomovectví a sociální vyloučení.

CETA ve vašem městě. Podívejte se, co všechno ovlivní obchodní dohoda EU s Kanadou. Na Slovensku třeba export hokejových puků. Komise svou interaktivní mapu a databázi zveřejnila 8. 2., týden před definitivním schválením CETA na půdě EP. Dohoda se s největší pravděpodobností bude moci začít uplatňovat již od 1. 4. 2017.

Komise 8. 2. oznámila, že se jí poprvé v historii podařilo vytvořit podmínky pro financování velkých dopravních projektů současně z Nástroje pro propojení Evropy (CEF), Evropského fondu pro strategické investice (EFSI), Evropské investiční banky, národních podpůrných bank a z peněz soukromého sektoru (první deadline pro předkládání projektů bude 14. 7. 2017, druhý 30. 11. 2017). Proč ne. Jen mám trochu obavu, aby příjemci peněz nakonec neskončili jak onen zlý pes z pohádky o pejskovi, kočičce a dortu.

Mluvčí Evropské služby pro vnější činnost odsoudil verdikt v procesu s Alexejem Navalnym i dekriminalizaci některých forem domácího násilí. K obojímu v Rusku došlo 8. 2. A vlk zůstal celý.

Strukturální reformy se neobejdou bez úřadu a peněz. Byro už existuje a peníze budou co nevidět. Zástupci členských států a EP pro SRSS (úřad) zajistili 8. 2. SRSP (peníze). Na roky 2017-2020 142,8 mil. eur.

Dopravní spojení je klíčem k prosperitě, v příhraničních oblastech zvlášť. V případě Výboru regionů, který to 8. 2. konstatoval, však překvapí hlavně to, že v daném případě podporuje i řešení, která nejsou jak z jiné planety (třeba vzájemné uznávání pravidel pro budování infrastruktury). O dalších textech, jež výbor ten den přijal (zde, zde nebo zde), už tak jednoznačný soud vyslovit nelze.

Včasné odhalení rakoviny zachraňuje životy

EU 9. 2. otevřela novou kapitolu vztahů s Gambií. Toky peněz to neovlivní. Respektive Gambie na tom rozhodně tratit nebude.

Program LIFE musí po roce 2020 dostat více peněz. Výbor regionů 9. 2. vyjádřil přesvědčení, že to napomůže (také) řádné implementaci environmentální legislativy. Což má určité racio. Stejně jako úvaha, že kdyby unijní normy nebyly tak přísné, nebylo by třeba jejich zavádění do praxe dotovat.

Včasné odhalení rakoviny prsu, děložního čípku, tlustého střeva a konečníku je pro pacienta klíčové. Situace v jednotlivých členských státech se ale naštěstí zlepšuje. Více ve zprávě, již 9. 2. uveřejnila Komise.

Výbor regionů sdělil 9. 2. světu, že 60. výročí podpisu Římských smluv je příležitostí k reflexi, naslouchání a “vytvoření nové cesty pro Evropu”. Souhlas. Jen by všichni, kdož mají i jinou než operační paměť, museli předtím projít (nepovedenou) lobotomií, aby zapomněli, jak taková období reflexe v EU dopadají. Produktem jednoho z nich je i Lisabonská smlouva.

Plénum Výboru regionů zasedá jen občas, a tak jeho tiskové masivně spamuje, aby si jeho aktivit vůbec někdo všiml (neboť jsou i pod rozlišovací schopnost potrhlých analytiků evropské legislativy). Naposledy ve dnech 7.-9. 2. A co že tak důležitého tedy výbor udělal? Přijal zprávu o inovativních řešeních v nakládání s vodou,  shodl se, že místní komunity v oblasti Arktidy jsou “klíčovými aktéry v oblasti výzkumu a inovací”, stejně jako kulturní dědictví je nástrojem růstu, integrace a regionálního rozvoje, nebo podpořil (vlastní) záměr, aby EU vytvořila novou alkoholovou strategii (protože nyní žádnou nemá). Mám pokračovat?

Europoslanci z výboru IMCO 9. 2. schválili pravidla mající zabránit opakování Dieselgate. Může se to povést, musí ale být dodržována a vynucována.

Minimální mzda je v Česku proklatě nízko

Evropa potřebuje evropskou obranu, myslí si europoslanci. 9. 2. proto přišli s návrhy, jak toho dosáhnout. V tiskovce jsem ani jednou nenarazil na NATO. Zato jsem se dozvěděl docela dost o posílení Evropské obranné agentury, Radě ministrů obrany nebo tzv. stálé strukturované spolupráci (aka PESCO). Pocit sucha a bezpečí se však nedostavil.

Rok 2018 bude Evropským rokem kulturního dědictví. 9. 2. s tím souhlasili jak zástupci Rady, tak zástupci EP. Aby taky ne, vždyť je to úplně jedno. Nebo jste zaznamenali, že letos máme Evropský rok boje proti násilí na ženách?

Evropský účetní dvůr 10. 2. oznámil, že provede audit unijních opatření proti znečišťování ovzduší. Údajně je nenaplňuje nebo dokonce ignoruje 23 z 28 členských států.

ESMA (Evropský orgán pro cenné papíry a trhy) od 9. 2. na webu Q&A. Tedy sekci s přehledně utříděnými otázkami a odpověďmi. Pokud stránka nebude jen mrtvou schránkou, je to s ohledem na bobtnající agendu ESMA jedině dobře.

Minimální mzda je v Česku proklatě nízko, informoval 10. 2. Eurostat. Odboráři všech lowcostových zemí, spojte se!

EU 11. 2. oslavila den tísňové linky 112. Volající se prý mohou v dohledné době těšit třeba na vylepšenou lokalizační službu, a tedy včasnější a adresnější reakci záchranných složek.

Odpůrci NGOismu zbystřete

Odpůrci NGOismu zbystřete: Komise 11. 2. oznámila, že bude neziskovky vzdělávat v otázkách daňových úniků a podvodů. Aby mohly být ještě aktivnější než dosud. A účastníci nebudou muset zaplatit ani euro.

Pracovní skupina Rady pro dohled nad prováděním kodexu EU pro zdaňování podniků (ano, něco takového skutečně existuje, dokonce již od roku 1998) novou předsedkyni Fabrizii Lapecorellovou. Rada o tom hrdě informovala 10. 2. V dohledné době bude skupina například dokončovat unijní seznam nespolupracujících jurisdikcí.

Najít práci pro jednoho propuštěného Nizozemce stojí 2 274 eur. Je to hodně? Je to málo? Europoslanci to 14. 2. moc neřešili a s pomocí z Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci v celkové výši 1 818 750 eur (čili pro 800 osob) souhlasili. Jednoznačným poměrem 616:73.

Ekonomiky všech členských států letos i příští rok porostou. Přesto Komise 13. 2. svou dosud poslední hospodářskou prognózu označila za “plavbu rozbouřenými vodami”. Motorem růstu totiž zůstává soukromá spotřeba a investice rostou jen velmi pozvolna. Nehledě na kontext, ve kterém se to všechno odehrává (nová administrativa v USA nebo brexit).

EU může podepsat Marrakéšskou smlouvu o usnadnění přístupu nevidomých k autorskoprávně chráněným dílům. Názor Soudního dvora EU uveřejněný 14. 2. nepotěšil hned osm členských států včetně Česka, které jsou jiného názoru a tvrdí, že bez nich se podpis neobejde.

Komise navrhla revizi  komitologie

Whistlebloweři jsou evropská hodnota, a zaslouží si tudíž celoevropskou ochranu. Netvrdí nikdo jiný než 607 europoslanců, kteří daný záměr 14. 2. podpořili. Naštěstí zatím jen formou nelegislativního usnesení.

Komise 14. 2. navrhla revizi tzv. komitologie, jejímž prostřednictvím jsou přijímány malé, ale nezřídka významné změny unijní legislativy. Údajně proto, aby rozhodování na této úrovni bylo transparentnější a odpovědnější. Osobně bych doporučoval něco jiného: komitologii radikálně omezit, ideálně zcela zrušit.

EU a láska nejdou dohromady. Online knihovna Europeana se o to na Valentýna (14. 2) přesto pokusila a vyzvala své uživatele, aby jí pomohli přepsat milostné dopisy z doby první světové války. Nemáte-li co na práci, směle do toho. Vše podstatné najdete na www.transcribathon.eu.

Politiku v oblasti finančních služeb budou tvořit i spotřebitelé, rozhodli 14. 2. zástupci Rady a EP. Lépe řečeno, dvě neziskovky - Finance Watch a Better Finance - dostanou peníze. Od 1. 5. 2017 do konce roku 2020 6 mil. eur.

Tak tohle je trapas! Česko se dlouhodobě tváří, že alfou a omegou evropské integrace je volný pohyb osob, a přitom řádně neimplementuje základní normy, které jej upravují. Dvě tzv. odůvodněná stanoviska z 15. 2. samozřejmě nejsou žádná tragédie, symbolicky nám to ale rozhodně neprospívá.

Systém obchodování s emisními povolenkami dlouhodobě nefunguje. EP se proto 15. 2. pokusil o jeho další změnu. Podpora pro ni však rozhodně nebyla masivní, jak bývá mezi europoslanci zvykem (379:263:57).

Musíme chránit vnější hranice

Co mají členské státy proti náhradám konvenčních pesticidů? EP 15. 2. jasně zformuloval dotaz, a aby neponechal nic náhodě, rovnou požádal Komisi o předložení legislativního návrhu. Do konce roku 2018.

EP ve dnech 15.-16. 2. schválil domácí úkoly (nejen) pro Albánii a Bosnu a Hercegovinu. Pokud se země rozhodnou jej poslechnout, v oblasti vlády práva se asi docela zapotí.

Musíme chránit své hranice. V případě EU hlavně ty vnější. V tom je třeba dát EP, který daný záměr 16. 2. podpořil, plně za pravdu. Legislativní eliminaci fenoménu foreign fighters a/nebo tzv. osamělých vlků ale moc nevěřím.

EP 16. 2. představil svou vizi EU pro 21. století. Je to ale ohraná deska: Rada ministrů se musí stát druhou parlamentní komorou a kompletně přejít na hlasování kvalifikovanou většinou, eurozóna musí mít vlastní rozpočet, Komise méně členů a volby do EP skutečně evropské kandidátky (tedy kandidáty a kandidátky na celounijních kandidátních listinách). Pro člověka, jenž ještě nezlomil hůl nad národními státy, je to dost zdrcující čtení.

Auta bez řidičů jsou sice v Evropě pouze předmětem vášnivých debat v anarchistických kroužcích, to ale EP nebránit žádat pro ně a další roboty legislativu na míru. Fakt. Přečtěte si tiskovku z 16. 2.

Federica Mogherini se 16. 2. potkala s Billem Gatesem. Bylo okolo toho docela haló, ale výsledek nula celá nula nic.

Na Ukrajinu putuje dalších 18 mil. eur

800 stážistů na unijních zastoupeních si kromě nehynoucí slávy zaslouží i peníze. 17. 2. je v jejich úsilí podpořila i jedna z nejtěžších eurovah - euroombudsmanka.

Soudní dvůr EU se nenudí. A nenudil se podle všeho ani v roce 2016, jak plyne z tiskovky uveřejněné 17. 2.

Jednání o obchodní dohodě EU s Japonskem zaznamenala “obrovský pokrok”, prohlásila 17. 2. komisařka Cecilia Malmström. Snad je to pravda, protože už se táhnou takřka čtyři roky.

Členské státy 17. 2. schválily 18 energetických projektů. EU je podpoří 444 mil. eur. Hádejte, kolik jich skončí v Česku.

EU 18. 2. podepsala dohodu s Afghánistánem. Se zemí bude spolupracovat v celé řadě oblastí. Kromě migrace a obchodu s drogami by se mělo dostat i na obligátní práva žen či klimatickou změnu.

Donald Tusk se 20. 2. potkal s americkým viceprezidentem Mikem Pencem. Podle europrezidentova ex post prohlášení to byla idylka. A došlo i na Václava Havla. Zatímco Jean-Claude Juncker se krčil kdesi v koutě.

Komise od 20. 2. hledá experty do Skupiny uživatelů finančních služeb. Přihlášky lze podávat do 21. 4. 2017.

Na Ukrajinu putuje dalších 18 mil. eur. Tentokrát na humanitární pomoc na východě země, schválila 20. 2. Komise.

Velké podniky už se prý daňovým povinnostem nevyhnou

V roce 2015 jsme v EU (podle zprávy Eurostatu z 20. 2.) spotřebovali o 2,5 % méně energie než v roce 1990, což je rok, ke kterému jsou vztaženy skoro všechny všechny unijní klimazávazky. Nestálo by za to je konečně přehodnotit? (Nebýt ideologické zabedněnosti euroelit a závislosti řady členských států na dovozu fosilních paliv, určitě by to šlo.)

Natura 2000 potřebuje podle zprávy Evropského účetního dvora z 21. 2. “lepší řízení, financování a monitorování”. Vzhledem k tomu, že síť pokrývá takřka pětinu území EU, zní závěry auditorů dost zlověstně.

EU 21. 2. zahájila pozorovatelskou misi ve Východním Timoru. Tamější dvojí volby by se bez přítomnosti tří desítek Evropanů zřejmě neobešly.

Rada stanovila své priority pro rozpočet EU na rok 2018, ční z tiskové zprávy z 21. 2. Realita je ale prozaičtější: členské státy mají za sebou jen první neumělé slohové cvičení.

Velké podniky už se prý daňovým povinnostem nevyhnou. Rada 21. 2. schválila návrh směrnice o tzv. hybridních nesouhlasech. Uplatnit by se měla od 1. 1. 2020.

Inflace utěšeně roste

V Jižním Súdánu je poprvé od roku 2011, kdy získal nezávislost, hladomor. Komise proto 21. 2. rozhodla, že do země co nejrychleji pošle 82 mil. eur.

Inflace utěšeně roste. V Česku v lednu 2017 meziročně o 2,3 %, informoval 22. 2. Eurostat.

Statistiky týkající se veřejného dluhu už se falšují i v Rakousku a zemi to nejspíš vyjde na 29,8 mil. eur. To je asi největší pecka každoroční analýzy ekonomické a sociální situace v jednotlivých členských státech. (O Česku tiskovka uveřejněná 22. 2. naštěstí mlčí.)

V EU se každoročně stane obětí trestného činu každý sedmý občan, prohlásila 22. 2. u příležitosti Evropského dne obětí zločinu komisařka Věra Jourová. Nevím, jak vám, ale mně to přijde docela dost.

Curaçao a Šalamounovy ostrovy už rybaří podle práva. A Komise z toho měla 22. 2. nelíčenou radost.

Do debat o zdravém jídle ve školách se zapojila i EU. Komise 22. 2. publikovala zprávu, která by měla dotčeným úřadům napomoci implementovat správné standardy. Správné podle Bruselu.

Veřejná konzultace o celoživotním vzdělávání zahájena. Potrvá od 22. 2. do 19. 5. 2017, aby pak vzniklo… doporučení.

22. 2. vstoupila v platnost dohoda WTO o usnadnění obchodu. Komise v této souvislosti hovořila například o “zjednodušení” nebo “zpřehlednění”, a to i pro malé a střední podniky. Kéž by to byla pravda.

Zákaz vývozu vepřového do Ruska je nelegální

3 z 5 školáků se učí víc než jeden cizí jazyk, zjistil a 23. 2. uveřejnil Eurostat. První je samozřejmě angličtina, druhá francouzština a třetí němčina. Nic to ale nevypovídá o tom, kolik řečí pak děti skutečně umějí a používají.

Určitě se k vám doneslo, že vědci objevili nové planety, kde by snad mohl být život. Světe a vesmíre, div se, prsty v tom má i EU! Jak plyne z tiskovky uveřejněné 23. 2., podílí se na financování spektakulárního projektu SPECULOOS.

Zemědělský export dosáhl loni v EU objemu 130,7 mld. eur, což je o 1,7 mld. eur více než v roce 2015. Odkaz na kompletní zprávu je k dispozici v tiskovce z 23. 2.

Zámořská území jsou centra excelence, svěřil se 23. 2. komisař Neven Mimica. A aby jim - zámořským územím i centrům excelence - nezůstal nic dlužen, slíbil jim poslat peníze. Bratru 60 mil. eur.

Zákaz vývozu vepřového do Ruska je nelegální, reportovala 24. 2. Komise vítající postoj odvolacího orgánu WTO. Ten přitom neřekl nic moc víc než, že pořádek musí bejt. Mor nemor.

Do oblasti Čadského jezera pošle EU v roce 2017 mil. eur, oznámila 24. 2. Komise. Situace se tam nelepší a nelepší - a tak tam desítky milionů odtékají a odtékají.

Alien Species Europe

Dusí vás invazní druhy? Stáhněte si do mobilu appku Invasive Alien Species Europe a sdílejte s Komisí fotky z míst, kde se vyskytují. 24. 2. oznámila, že už se těší, až vznikne “evropská informační síť”. Na tapetě tentokrát není americký brouk, nýbrž americká šedá veverka. A dalších 36 jí podobných.

Pokud používáte canagliflozin, dapagliflozin nebo empagliflozin, zpozorněte, jinak můžete přijít o nohy, informovala 24. 2. Evropská agentura pro léčivé přípravky.

Kde vzít na zelené střechy? Evropská agentura pro životní prostředí 27. 2. vydala zprávu o inovativním financování projektů zaměřených na přizpůsobení se klimatickým změnám na úrovni měst. Prý to jde, když se chce.

Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) dala 27. 2. echo, že o řadě chemikálií toho od výrobců moc neví. V rukách má ale silné zbraně a údajně se je nebude bát použít.

Burkina Faso se může těšit na první peníze (z balíku představeného v prosinci 2016). Komise 27. 2. oznámila, že 117 mil. eur by měla země využít hlavně na zajištění potravinové bezpečnosti. Tedy zemědělství.

Přístupová jednání se Srbskem na bodě mrazu

Obchodní dohody s Mexikem, Švýcarskem a Jižní Koreou evropským zemědělcům jednoznačně pomohly, řekl 27. 2. komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan. A podle všeho (tedy studie Copenhagen Economics) má i pravdu.

Výzkumníci čerpající podporu z Horizontu 2020 by měli brát minimálně stejně jako v národních projektech. Na Komisi nuzné podmínky některých vědců zapůsobily (27. 2.) tak, že se dané opatření uplatní retroaktivně.

Komise 27. 2. zveřejnila loňský index regionální konkurenceschopnosti (hodnocení NUTS 2 podle jedenácti kritérií rozdělených do tří skupin). V Česku se nic moc nemění. Nejlépe jsou na tom Praha, střední Čechy a jižní Morava. V porovnání s řadou regionů na západ od Česka to ale na žádné velké vyskakování není.

EU 27. 2. v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN zakázala dovážet z KLDR sochy a vyvážet tam (krom jiného) vrtulníky. Očekávám, že smrtelnou ránu Kimovi zasadí hlavně tím prvním.

Přístupová jednání se Srbskem se moc nehýbou. K 27. 2., kdy se uskutečnilo páté zasedání přístupové konference, bylo z 35 kapitol otevřeno jen osm a předběžně uzavřeny pouze dvě.

Rada 27. 2. rozhodla o prodloužení zbrojního embarga vůči Bělorusku o další rok. Nevztahuje se jen na biatlonové vybavení.

Evropská poradní skupina pro účetní výkaznictví (EFRAG) obdrží od EU na roky 2017-2020 14 mil. eur, rozhodla 27. 2. Rada. Maltský ministr hospodářství, investic a malých podniků Christian Cardona k tomu řekl: “Dostatečné finanční prostředky umožní skupině EFRAG účinně plnit své úkoly.” Hned jsem klidnější.

Musíte se víc snažit, pane správče

Pokud EU z podnětu europoslanců z výboru LIBE (27. 2.) oslabí systém kontrol na vnějších hranicích Schengenu tím, že nashromážděná data bude ve svých databázích držet kratší dobu, než původně navrhovala Komise, tak pánbů s námi.

Všechnu moc občanům! I když nemají “oprávněný zájem”. Nikdo jiný totiž na praní špinavých peněz neupozorní lépe, domnívají se europoslanci z výborů ECON a LIBE, kteří se 28. 2. zabývali updatem příslušné směrnice. Prostě transparentnost až za hrob.

Musíte se víc snažit, pane správče. Když si přečtete tiskovku z 28. 2., zjistíte, že europoslanci z výboru AFET svůj postoj k mírně se lepšícím srbsko-kosovským vztahům (a konec konců i k situaci v Černé Hoře a Makedonii) definovali přesně v duchu Hrabalových Postřižin.

Podpora EU pro subsaharskou Afriku na vytváření vládních příjmů “zatím není účinná”, konstatovali 28. 2. auditoři Evropského účetního dvora. Na to, že tam EU mezi roky 2012 a 2016 utopila 1,7 mld. eur, se ještě drželi docela při zdi.

Komise 28. 2. uložila antidumpingová cla na dovoz čínského plechu ve výši 65-73 %. Což je pořád ještě málo, byť Číňané si budou stejně jako v případě solárů pravděpodobně myslet opak.

Myslíte si něco o programu Erasmus+? Pokud ano, můžete to sdělit Komisi, která k němu 28. 2. zahájila veřejnou konzultaci. Čas máte do 31. 5. 2017.

Komise 28. 2. oznámila, že 1. 3. zahájí provoz dalších “evropských referenčních sítí” propojujících 900 zdravotnických týmů po celé Evropě. Cílem je napomoci především pacientům se vzácnými onemocněními. Palec nahoru!

Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) 28. 2. vyhodnotila riziko látek obsažených v recyklované pryži, která se používá pro povrchy umělých sportovišť. Prý se nemáme čeho bát, riziko rakoviny a jiných neduhů je “velmi nízké”.

Vztahy EU a Švýcarska jsou idyla, plyne na první pohled ze závěrů Rady přijatých 28. 2. Jakmile se do nich však začtete, vyvstane před vámi, kulantně řečeno, plastičtější obrázek.

Ondřej Krutílek

analytik legislativy EU

B&P Research (www.bpresearch.eu)

 Centrum pro studium demokracie a kultury (www.cdk.cz)


Štítky: