- +420 702 030 365
- info@bpresearch.eu
- RSS
EU RADAR 1/2017
Dnešní EU není jen brexit a migrační krize. Bruselem, Štrasburkem a Lucemburkem toho hýbe mnohem víc. Pravidelný EU RADAR je tu od toho, aby vám o tom dal vědět. Stručně, přehledně, občas sarkasticky, ale vždy s odkazy na příslušné oficiální dokumenty, abyste si o dění v EU mohli udělat obrázek i sami. Výběr z EU RADARU najdete také na vládním webu Euroskop.
29. 1. 2017
Od 1. 1. jsou si členské státy povinny automaticky vyměňovat informace o všech nových daňových rozhodnutích s přeshraničním prvkem. Komise to 3. 1. přivítala. Aby ne, když s tím před časem sama přišla.
ERTMS (evropský systému řízení železničního provozu) by měl být do konce roku 2023 implementován alespoň na 50 % tzv. hlavní transevropské dopravní sítě. Komise si to 5. 1. pojistila přijetím nového prováděcího nařízení s prováděcím plánem. Snad to bude stačit.
Evropský sociální fond je synonymem úspěchu, tvrdí Komise. 5. 1. zveřejnila zprávu, že v letech 2007-2013 díky němu 9,4 mil. lidí získalo práci a 8,7 mil. kvalifikaci. Podlehl mu údajně i HDP - vzrostl.
Komise 6. 1. schválila první humanitární balík roku 2017. 28,7 mil. eur půjde do Somálska, Afghánistánu, Íránu, Barmy, Egypta a Libye.
V listopadu 2017 byla míra nezaměstnanosti v Česku opět nejnižší z celé EU - dosáhla 3,7 %. Jen pro srovnání: v EU činila 8,3 % a v eurozóně 9,8 %. Eurostat o tom informoval 9. 1.
Komise 9. 1. potěšila všechny milovníky čísel: kvůli operaci v Mosulu poslala EU do Iráku už 1636 kubíků pomoci vážící 266 tun.
Práce škodí zdraví. Podle odhadů zemře v EU každý rok v důsledku “nemoci související s povoláním” přibližně 160 tis. lidí. Komise proto 10. 1. prezentovala akční plán, jenž by měl toto číslo snížit. Jeho součástí budou kromě legislativních změn například dobré rady malým a středním podnikům.
Na nelegální migranty má EU 690 lidí, stačí si o ně říct. Tak jednoduché by to členské státy měly mít. Komise 10. 1. neskrývala optimismus.
Lid versus roundup. Komise 10. 1. zaregistrovala evropskou občanskou iniciativu mající za cíl totálně vyhubit totální herbicid glyfosát (používaný i v populárním roundupu). Aby ji vůbec někdo bral v úvahu (≠ brát vážně), musí organizátoři iniciativy do 25. 1. 2018 nasbírat minimálně 1 mil. podpisů od občanů z alespoň sedmi členských států EU. Což nebude snadné.
S cookies jsme to trochu přehnali, ale jinak se pravidla na ochranu soukromí v elektronické komunikaci musí zpřísnit, navrhla 10. 1. Komise. Nechci být špatným prorokem, ale předpokládám, že tradiční problém mezi klávesnicí a židlí to nevyřeší. Nemluvě o chystaném nakopnutí tzv. evropské datové ekonomiky (pokud to nemá být do zadnice).
Evropský institut pro pohlavní rovnost 12. 1. odhalil své záměry pro rok 2017. Pokud byste z nich však měli dostat kopřivku, raději se na video na webu EIGE nedívejte.
Rada 11. 1. prodloužila mandát mise EUCAP Sahel Mali (do 14. 1. 2019) a zároveň jí na nadcházející rok přidělila 29,7 mil. eur. Pro ministry to bylo tak důležité, že svůj souhlas odbyli psanou procedurou.
Šrí Lanka může na evropský trh, pokud se zaváže ratifikovat a účinně provést 27 mezinárodních úmluv o lidských právech, pracovních podmínkách, ochraně životního prostředí a řádné správě věcí veřejných, informovala 11. 1. Komise svět o své nabídce, která se neodmítá.
Nawguralkom ghas-sitt xhur li gejjin, popřál maltskému předsednictví 11. 1. Jean-Claude Juncker. A EU RADAR se připojuje: Good luck!
Bisfenol A aka BPA používaný při výrobě řady plastových výrobků je spolu s dalšími třemi chemikáliemi kandidátem na látku vzbuzující mimořádné obavy, informovala 12. 1. Evropská agentura pro chemické látky. Pro dotčený byznys to může být problém.
Komise opět vyplázne prachy na propagaci zemědělské produkce. 12. 1. vypsala výzvy s deadlinem 20. 4. 2017 v 17 hodin středoevropského času. Než jí ale začnete spílat, uvědomte si, že její kroky se řídí legislativou, kterou schválily i členské státy včetně Česka.
Uprchlický nástroj pro Turecko funguje, oznámila 12. 1. Komise a u příležitosti pátého zasedání jeho řídícího výboru konstatovala, že z třímiliardového rozpočtu už bylo zasmluvněno 37 projektů za 1,45 mld. eur.
Počet včelstev v EU roste, včelaři ale vymírají, vyplývá ze zprávy Komise uveřejněné 12. 1.
EU nejvíc investuje v USA a USA zase v EU. Podrobná data o předloňských přímých zahraničních investicích zveřejnil 12. 1. Eurostat.
Unijní podpora Hondurasu se “soustředí na jeho potřeby”, chudoba ale stoupla, plocha zalesněné půdy se zmenšila a země se potýká s násilím a vysokým počtem vražd. Evropští auditoři byli 12. 1. jako vždy nekompromisní.
Umělá inteligence si na europoslance nepřijde. Výbor JURI 12. 1. schválil usnesení, které roboty požaduje zregulovat, aby i nadále zůstali našimi dobrými sluhy a nestali se zlými pány. (Od instituce, která vždycky tlačila na to, aby evropské integrace nesloužila členským státům, ale členské státy jí, to v Komisi určitě vezmou.)
Komisař Günther Oettinger byl europoslanci 12. 1. uschopněn převzít nové povinnosti poté, co z Komise prchla její místopředsedkyně Kristalina Georgieva a nadělala Jean-Claude Junckerovi další vrásky. Naštěstí už je zase vše v nejlepším pořádku.
Komise se 13. 1. rozhodla pomoci zkoušenému Moldavsku. Ale ne ze svého. Minimálně část z přislíbených 100 mil. eur si půjčí. Pokud tedy nebude proti Rada nebo Evropský parlament.
Ve Velké Británii byly na přelomu let 2015 a 2016 povodně. Komise na ně promptně zareagovala 13. 1. (2017) návrhem na poskytnutí pomoci z Fondu solidarity ve výši 60 mil. eur. Schválit jej má kromě Rady i Evropský parlament, který má na Brity kvůli brexitu (většinově) docela pifku.
Pokud jde o plody moře, jsou Evropané mimořádně netolerantní. Čtyři z pěti preferují regionální, národní nebo nanejvýš evropskou produkci, informovala 13. 1. Komise při prezentaci nového tematického Eurobarometru.
Rada a Evropská rada budou o Evropě jednat v Evropě, nové supr trupr budově, pilotně otevřené začátkem prosince 2016. Novináři v ní budou mít podle tiskovky z 13. 1. veškerý servis, jen si v ní nezapálí. Což, počítám, může být pro některé z nich ještě víc frustrující než čekání na očekávatelné výsledky jednání.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) si bere na paškál kojeneckou výživu. 13. 1. zahájil veřejnou konzultaci týkající pokračovací výživy s nízkým obsahem bílkovin, 16. 1. pak konzultaci týkající se kojenecké a pokračovací výživy z bílkovinných hydrolyzátů. Pokud k tomu máte co říct, můžete se EFSA ozvat nejpozději do 3. 3. 2017.
Předseda Evropské rady Donald Tusk byl loni v létě na dovolené v Chorvatsku. Náramně se mu to hodilo, když 16. 1. vzpomínal na uznání země mezinárodním společenstvím. Uplynulo od něj už pětadvacet let.
Evropská nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek Eurofound 16. 1. prezentovala nový pracovní program pro roky 2017-2020. Má neúnosných 78 stran, takže předpokládám, že i pro vás zůstane jeho obsah tajemstvím.
Možná vás to překvapí, ale i EU a USA umějí dosáhnout win-win řešení. Příklad? Podle tiskovky Komise z 16. 1. třeba završení jednání o dohodě o pojištění a zajištění.
EU nebojuje proti plýtvání potravinami, a přitom by měla. Respektive může, ale nedělá to. Podle Evropského účetního dvora, který se k věci 17. 1. vyjádřil, jde o jasný smrtelný hřích, od nějž Komisi nepomůže ani zásadní návrh na vytvoření antiplýtvací platformy.
Víte, kolik člověk potřebuje vitamínu K? Evropská agentura pro bezpečnost potravin ne, a tak se od 17. 1. táže prostého lidu. Veřejná konzultace bude otevřena až do 24. 2. 2017.
EU a sektor služeb si přestávají rozumět. Bilance osmadvacítky se zbytkem světa sice stále zůstává kladná, ale rok 2015 byl už druhý v řadě, kdy se zhoršovala, varoval 17. 1. Eurostat. Ještě že máme finančníky a IT.
Někdejší komisař a šéf speciální high-level skupiny Mario Monti předložil 17. 1. doporučení, jak změnit financování EU, aby bylo dlouhodobě udržitelné, a Komise okamžitě oznámila, že je vezme v úvahu při přípravě nové finanční perspektivy pro období 2021-2016. Řekl bych, že se můžeme těšit na více Evropy. A ne všem (členským státům) to bude příjemné.
Zástupci EU a USA 17. 1. vydali společné prohlášení o pokroku v jednáních o TTIP (Transatlantickém obchodním a investičním partnerství). Prý je “výrazný” a “hmatatelný”. Já si ale zatím zatím na nic nešáh. A počítám, že vy taky ne.
Španělsko a Litva si mohou oddychnout, do eurozóny podle Komise posuzující je optikou (gumového) Paktu stability a růstu patří. Více v tiskovce ze 17. 1.
Delší a zdravější pracovní život? Popovídejte si zavčas se svým zaměstnavatelem. Já ten Eurofound (jenž to 17. 1. doporučil) fakt žeru!
Evropský parlament má od 18. 1. nového předsedu (Antonia Tajaniho, kdyby vám to něco říkalo) a jedním ze čtrnácti místopředsedů se stal i Čech Pablo Telička. Volili se ale také kvestoři a brzy dojde i na předsedy a místopředsedy výborů. Tady je přehledné who is who.
V intervenující České národní bance nejspíš slaví, inflace konečně roste (byť by to pořád mohlo být lepší), potvrdil 18. 1. Eurostat.
Kdyby vás to zajímalo, tak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) udělal 18. 1. píár své nové databázi OpenFoodTox poskytující přístup k informacím o toxicitě chemických látek v potravinách.
Evropský investiční fond (EIF) a UniCredit uzavřeli ve Vídni dohodu o zárukách pro malé a střední podniky (InnovFin SME) v hodnotě cca 160 mil. eur. Podle Komise, která o tom 18. 1. reportovala, by to měla pocítit i “esemíčka” z Česka.
EU bude pracovat na začleňování Chorvatska do Schengenského informačního systému (SIS). Z tiskovky Komise uveřejněné 18. 1. ale vyplývá, že se při tom rozhodně nepředře.
Dlužníci, třeste se, dala by se parafrázovat tiskovka Komise o evropském příkazu k obstavení účtů (tzv. EAPO). V zásadě proti němu nelze nic namítat. Zda ale bude budoucnost skutečně tak růžová, jak se ji 18. 1. pokusila nastínit komisařka Věra Jourová, fakt nevím.
Tak se nám chronické chřadnutí jelenovitých (CWD) dostalo i do EU. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) ale naštěstí nespí a od 18. 1. monitoruje, co že to k nám ti sobi a losi z Norska přivlekli.
Klasické televizní obrazovky jsou už dávno v propadlišti dějin, ne však kartelové dohody, které v době jejich chřadnoucí slávy vznikly. Soudní dvůr EU 18. 1. v rozsudku ve věci C-623/15 P potvrdil, že Toshiba a Panasonic pokutu prostě zaplatí. Vyjde je to (nad rámec pokut již uhrazených) na 82 mil. eur.
Dotovaný unijní agriexport funguje. Bilance za období mezi prosincem 2015 a listopadem 2016 skončila podle zprávy Komise z 18. 1. 19 mld. eur v plusu. Naše díky si zaslouží hlavně prasata.
Evropská agentura pro bezpečnost sítí a informací (ENISA) se má změnit. Z toho, jak Komise 18. 1. okomentovala zahájení veřejné konzultace mající se do 12. 4. 2016 pokusit navrhnout, jak by taková změna měla vypadat, je jasné jedno: ENISA posílí.
Evropský účetní dvůr chválí málokdy. Takže když se tak stane (jako v případě “koordinace odezvy EU na katastrofy” 18. 1.), nelze to nechat jen tak. Byť si asi stejně jako já myslíte své.
Europoslanci 19. 1. odmítli blacklist států, v nichž existuje riziko praní špinavých peněz. Samozřejmě jen dočasně. Než Komise předloží “ambicióznější” návrh.
Evropští rybáři podávají výkony. V roce 2014 si podle zprávy Komise z 19. 1. vedli nad očekávání dobře a průšvihem by podle všeho neměl skončit ani rok 2016. (O roce 2015 ani vidu, ani slechu.)
Co má společného Indonésie, Středoafrická republika a Burundi? Třeba to, že se jimi 19. 1. zabývalo plénum Evropského parlamentu, aby přijalo tři bezzubá usnesení.
Do oblasti Čadského jezera přiteče dalších 40 mil. eur humanitární pomoci, oznámila 19. 1. Komise. Doufejme, že tam i zůstanou - a dostanou se k lidem, kteří je skutečně potřebují.
EU, US, TFTP, PNR aneb dvě zprávy o tom, jak si vedou dohody EU a USA stran programu sledování financování terorismu (TFTP) a jmenné evidence cestujících (PNR). Obě z 19. 1.
Velká Británie a Gibraltar jednou jsou, přinejmenším pokud jde o svobodu poskytování služeb, domnívá se generální advokát Soudního dvora EU Maciej Szpunar v nezávazném stanovisku k věci C-591/15 (z 19. 1).
Europoslance trápí, že uprchlíkům je zima. 19. 1. večer o tom vedli 99minutovou debatu. Podívejte se.
Amazon (Audible) a Apple (iTunes) si mohou, pokud jde o audioknihy, lézt do zelí. Komise dohodu obou firem 19. 1. přivítala jako jednoznačný krok kupředu. Amazon ale z jejího hledáčku ještě zdaleka nemizí (jde o e-knihy).
Komise 19. 1. slíbila poslat 65 mil. eur do Zambie. Evropské (tedy naše) peníze mají pomoci nějakým 300 tis. lidí v hlavním městě Lusaka v “přístupu ke spolehlivým, čistým a cenově dostupným službám dodávek elektřiny”.
Autopůjčovny už se ke svým klientům chovají líp. Nebýt EU, škubaly by nás dál jak slepice. Co a jak se podle Komise změnilo, najdete v tiskovce z 19. 1.
Vždy jsem považoval slovo "právo" za synonymum slova ''Evropa", svěřil se 20. 1. při přednášce na Akademii evropského práva Jean-Claude Juncker. (Kdyby ho člověk neznal, možná by mu to i věřil.)
Co říkáte unii kapitálových trhů? Komise 20. 1. oznámila, že na názory stakeholderů na CMU je zvědavá do 17. 3. 2017.
Inovace jsou problém. Proč by jinak z iniciativy Komise 20. 1. vznikala další poradní skupina? Aby jí řekla, že inovace neznají škatulky evropských dotačních programů a že občas je dobré nějakého toho inovátora potkat face to face? Upřímně: tohle bych jí byl s to sdělit taky. A kdyby mě v Berlaymontu hodně prosili, tak i zadarmo.
BOZP v obrazech neboli grafech. Podle Evropské agentury pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci skvělý způsob, jak zpřístupnit data o “stárnoucí pracovní síle v Evropě” a jejím vztahu k BOZP. Ověřit si to můžete prostřednictvím linků v tiskovce z 20. 1.
Žáčkova Maminka nebyla žádná pseudokauza, ale konkrétní doklad ducha doby: Evropský institut pro pohlavní rovnost 20. 1. oznámil, že se letos důkladně zaměří na gender ve třídách. Do konce roku mají vzniknout tři zbrusu nové “studie”.
700MHz pásmo bude v EU od 30. 6. 2020 vyhrazeno pro vysokorychlostní internet. Rada 20. 1. stvrdila deal s Evropským parlamentem. Ještě že tak.
Essen se 21. 1. oficiálně stal zeleným hlavním městem Evropy pro rok 2017, informovala Komise. Jury kromě řady budovatelských závazků (za všechny například 40% snížení emisí CO2 do roku 2020) oslovilo i to, že na 128 tis. m2 městských silnic byl položen bezhlučný asfalt.
Český vládní dluh je na unijní poměry nízký a snižuje se, i když na estonské stachanovce nemáme, plyne z dat uveřejněných 23. 1. Eurostatem. Zbývá jediné: kdo si lajzne jejich seriózní interpretaci.
Je to už deset let, co se Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) rozhodla některé léky registrovat nejprve podmínečně. Podle tiskovky z 23. 1. to kvitovali zejména onkopacienti.
Vše o pracovních podmínkách v Evropě od roku 1991. Na aktualizovaný dataset upozornil 23. 1. Eurofound.
Komise se 23. 1. rozhodla zmírnit některá dotační pravidla týkající se rozvoje venkova. Ne však pro všechny, nýbrž pouze pro vybrané italské regiony stižené nedávným zemětřesením. A ještě jen dočasně.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin jde s dobou. Jak vyplývá z tiskovky uveřejněné 23. 1., vědecké panely EFSA budou od letoška přenášeny živě. A stakeholdeři budou moci jejich účastníkům klást dotazy. Wow!
Sociální práva podepře evropský pilíř. 23. 1. se v Bruselu konala konference, další kroky (id est legislativní návrhy), ideálně reflektující europoslanecký dopis Ježíškovi a pozici Hospodářského a sociálního výboru, prý budou brzy následovat. Že by (zase) důvod prorokovat EU punkové “No future!”?
Daniel Křetínský to s Komisí umí. 23. 1. mu odklepla akvizici EPH společnostmi EP Investment a EP Investment II. Podrobnosti pod kódovým označením případu M.8307.
V EU je zima jak v Rusku. Není proto divu, že Soudní dvůr EU 23. 1. potvrdil zmrazení finančních prostředků ruské společnosti Almaz-Antey. Mimo jiné i proto, že vyrobila raketu typu BUK, jíž bylo v červenci 2014 na Ukrajině sestřeleno letadlo Malaysian Airlines MH17.
Zatímco nový americký prezident nemá proti Izraeli nic, EU všechno. Příklad? Prohlášení mluvčího Evropské služby pro vnější činnost z 24. 1. reagující na zprávu, že Izrael hodlá na Západní břehu a ve východním Jeruzalémě vybudovat nové osady.
Při restrukturalizaci řeckého dluhu v roce 2012 se šláplo komerčním bankám na kuří oka. Evropská centrální banka (ECB) je ale podle rozsudku Soudního dvora EU z 24. 1. (ve věci T-749/15) z obliga.
Výbor Evropského parlamentu INTA schválil obchodní dohodu s Kanadou známou jako CETA. Ano, tu kterou loni v říjnu shodil bezvýznamný valonský parlament. Co všechno deal obsahuje, najdete přehledně v tiskové zprávě z 24. 1.
Zahraniční turisti v Česku loni strávili víc nocí než v roce 2015, plně v souladu s evropskými trendy. Kompletní data (z 24. 1.) najdete na webu Eurostatu.
Evropané neví, jak naložit s evropským občanstvím. A to se musí změnit, oznámila 24. 1. při prezentaci zprávy o občanství EU za rok 2017 komisařka Věra Jourová. Raději ani nechtějte vědět jak (zvláště pokud patříte mezi zastánce zpátečnické myšlenky, že plnohodnotné občany mohou mít jen státy).
EU bude solidární s Kyprem a Madeirou. Komise 24. 1. navrhla pomoc ve výši 11 mil. eur na likvidaci následků lesních požárů, které ostrovy zasáhly v létě 2016.
Česko má díky Evropskému investičnímu fondu fond fondů financovaný Evropským fondem pro regionální rozvoj. Cesta k podpoře konkrétních malých a středních podniků ale bude asi ještě dlouhá. Nehledě na to, že skutečně “fresh money” do fondu moc nepřiteče. Ostatně podívejte se na tiskovou zprávu z 24. 1.
Z evropských fondů se podle europoslanců z výboru REGI čerpá pomalu. Komise by proto měla co nejdříve předložit “akcelerační plán”, navrhli 24. 1. Zda při tom intelektuálně nevykrváceli, není známo.
Recyklujeme víc odpadů než před deseti lety, ale pořád je to málo. Po 31 % v roce 2004 a 44 % v roce 2014 bychom měli cílit na 70 % v roce 2030. Podle europoslanců z výboru ENVI, kteří se otázkou 24. 1. zabývali, je to v pohodě. Jelikož už se fakticky nebude moci skládkovat, nic jiného nám nezbude.
Vymýcení chudoby je skromný cíl. Podle europoslanců výboru DEVE by se rozvojová pomoc EU měla soustředit i na změny klimatu, migraci a bezpečnost. Zkrátka a dobře, potřebuje “nový impuls”, jak to 25. 1. sami nazvali.
Desetiletý eurodohled nad Bulharskem a Rumunskem očekávané výsledky nepřinesl, konstatovala 25. 1. Komise. V případě Rumunska je problém v reformě soudnictví a korupci, Bulharsko nadto drtí ještě organizovaný zločin. Až se vkrádá jakešovská otázka, zda jsme to v té EU s tím rozšiřováním trochu nepřehnali.
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) řeší i léky pro zvířata. Loni udělala největší radost psům, jak vyplývá z highlightů 2016 přehledně sesumarizovaných v tiskovce z 25. 1.
Musíme se připravit na klimatickou změnu - a adaptovat se. Česku podle shrnutí nové zprávy Evropské agentury pro životní prostředí z 25. 1. hrozí hlavně výkyvy teplot, méně srážek v letních měsících, ale taky povodně, lesní požáry či zvýšená poptávka po energii (kvůli klimatizaci). Jak moc je to všechno pravděpodobné, posuďte ze shrnutí sami. Anebo si přečtěte celý 424stránkový dokument, z nějž summary vychází.
Komise se 25. 1. vložila do diskuse, jak na migraci přes Středomoří. Nic proti, ale být efektivní znamená být konkrétní a ideálně i realistický. A na tom by měli v Berlaymontu, myslí-li to opravdu vážně, ještě zamakat. Pokud totiž členské státy půjdou proti Komisi (protože Komise jde proti členským státům), Brusel sám nemá šanci.
Migrace a Schengen jsou spojité nádoby - bude-li prvé, nebude druhé. Takhle jednoduché to je. A zpráva o “pokroku, jehož bylo dosaženo při zajišťování plné akceschopnosti nové Evropské pohraniční a pobřežní stráže”, a zpráva o nepokroku v otázce tzv. návratu k Schengenu (obě z 25. 1.) to v podstatě potvrzují.
Komise 25. 1 uveřejnila čtvrtou zprávu o budování bezpečnostní unie. EU z ní vychází překvapivě dobře. Do značné míry je to ale dáno tím, co všechno Komise pod daný pojem (“účinná a efektivní bezpečnostní unie”) zahrnuje.
Americká (pop)kultura pořád táhne. I EU. Příklad z 25. 1.: nominace na Oscara, v nichž figuruje deset filmů podpořených unijním programem MEDIA. Kdyby netáhla, Komise by se jimi určitě nechlubila.
Dejte králíkům více prostoru, vyzvali 25. 1. europoslanci zemědělského výboru aka AGRI členské státy. Má smysl něco dodávat?
Erasmus 26. 1. oslavil třetí kulatiny. Bylo to velké. A prý ještě bude. Čísla hovoří za vše.
Koupelnáři se mohou jít klouzat. Soudní dvůr EU 26. 1. zamítl většinu jejich námitek proti pokutě za kartel, za který jim Komise v roce 2010 vyměřila 622mil. flastr. (Fajnšmekři určitě ocení počet případů projednávaných v jeden okamžik. Tady jsou: C-604/13 P, C-609/13, C-611/13, C-613/13, C-619/13, C-625/13, C-626/13, C-636/13, C-37/13, C-638/13, C-642/13, C-644/13.)
Předpisy EU týkající se zbraní byly aktualizovány. Takhle bezkrevně Evropský parlament 26. 1. reportoval o tom, že výbor IMCO stvrdil deal s Radou stran kontroverzní směrnice o kontrole nabývání a držení zbraní. Uvidíme, zda podobně bezkrevná a nekrvavá bude i realita, až normu v celé EU circa do poloviny příštího roku implementujeme.
Budoucnost Evropy je digitální (nebo, jak by řekli Francouzi, numerická). Hospodářský a sociální výbor si to myslí taky. Proto všechny své postřehy 26. 1. shrnul do dokumentu Evropská gigabitová společnost. Bůh suď, co všechno se tím myslí.
Oběhové hospodářství se zdá být další euromantrou. Komise 26. 1. oznámila, že něco peče s Evropskou investiční bankou, doporučila členským státům, jak proměňovat odpad v energii, a navrhla zpřísnit směrnici RoHS (o nebezpečných látkách v elektrických a elektronických zařízeních). Myslí, že všichni brzy poznáme, co to znamená v praxi.
Komise radí, jak znovu nespadnout do pasti Dieselgate. 26. 1. zveřejnila pokyny s cílem pomoci členským státům vyhodnotit, zda je výrobci automobilů při měření emisí “nešulí”. Stačit to určitě nebude, ale v Berlaymontu budou mít aspoň malé alibi, že udělali, co mohli.
Když Jean-Claude Juncker u příležitosti Dne památky obětí holokaustu (27. 1.) hovořil o chladné byrokratické přesnosti nacistů, došlo mi, že (jeho) Komise s nimi nemá nic společného (byť si část prostého lidu myslí opak). Byrokratická sice je, chladná taky, ale dost často míří dost mimo.
Komise 27. 1. uvalila (další) antidumpingová cla na dovoz ocelových výrobků z Číny a Tchaj-wanu ve výši 5,1-64,9 %. Dotčeny budou fitinky pro trouby a trubky pro svařování na tupo.
Na podporu postdoc výzkumníků EU v roce 2016 vynaložila 218 mil. eur, informovala 27. 1. hrdá Komise. Profitovalo z ní údajně na dvanáct stovek lidí.
Ondřej Krutílek
analytik legislativy EU
B&P Research (www.bpresearch.eu)
Centrum pro studium demokracie a kultury (www.cdk.cz)