Co znamená pro obce KPSVL?

Co znamená pro obce KPSVL?
Co skrývá zkratka KPSVL? Proč je pro obce důležité mít KPSVL? Na tyto otázky odpoví následující text.

Zkratka KPSVL znamená Koordinovaný přístup k sociálně vyloučeným lokalitám. Jedná se o  je nástroj pomoci, který je určen pro obce a města, které se rozhodnou systematicky řešit problematiku sociálního vyloučení, zejména sociálně vyloučené lokality a budou k tomuto řešení potřebovat podporu ze strukturálních a investičních fondů EU (ESIF).

V rámci KPSVL mohou obce koordinovaně čerpat prostředky ze tří operačních programů (OPZ, OPVVV a IROP). V rámci IROP se jedná o tři specifické cíle a to: (1) zvýšení kvality a dostupnosti služeb vedoucí k sociální inkluzi; (2) vznik nových a rozvoj existujících podnikatelských aktivit v oblasti sociálního podnikání a (3) podpora vzdělávání v sociálně vyloučených lokalitách. Podmínkou čerpání je vypracování strategického plánu sociálního začleňování, který obcím a městům pomáhá zpracovat Agentura pro sociální začleňování.

Agentura pro sociální začleňování je vládním nástrojem na podporu řešení problematiky sociálního vyloučení. Agentura pomáhá obcím sestavovat plán opatření pro sociálně vyloučené oblasti a vytvořila také Metodiku koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám, která popisuje cestu, jak se obce k čerpání dotací dostanou. Agentura pravidelně vyhlašuje jednotlivé vlny spolupráce, do kterých se mohou obce, města a regiony hlásit, aby jim Agentrua pomohla s řešením problematiky sociálního vyloučení.

KPSVL není vhodný pro:

  • Obce, které nechtějí řešit všechny nebo větší část oblastí, které se sociálního vyloučení týkají, dohromady (služby, bydlení, zaměstnanost, vzdělávání, bezpečnost).

  • Velmi malé obce s malým počtem sociálně vyloučených obyvatel. KPSVL předpokládá relativně vyšší alokaci do území, ale zároveň efektivní a účelné využití prostředků, včetně dostatečného počtu oprávněných příjemců podpory z cílových skupin. Pro malé obce je vhodné spojování do svazků v území, které je přirozeně propojené.

Více informací ve zpravodaji IROP č. 3

Štítky: